"Ryby są naszymi przyjaciółmi!" – PETA protestuje w nowym Animal Crossing

"Ryby są naszymi przyjaciółmi!" – PETA protestuje w nowym Animal Crossing

"Ryby są naszymi przyjaciółmi!" – PETA protestuje  w nowym Animal Crossing
Bartosz Witoszka
22.05.2020 09:06, aktualizacja: 22.05.2020 09:46

Gra jako narzędzie do zwrócenia uwagi na szerszy problem?

Pod koniec marca pisałem o wegańskim poradniku do Animal Crossing: New Horizons, w którym PETA, organizacja walcząca o prawa zwierząt, przedstawiła kilka sposobów na rozgrywkę, które będą bezpieczne przyjazne dla wszystkich istot znajdujących się w grze. Na końcu tamtego newsa podkreśliłem, że poradnik jest jedynie zbiorem wskazówek, a nie otwartym listem czy demonstracją, które miałyby coś wymuszać.

Wraz z rozpoczynającym się 18 maja wydarzeniem, w którym świętowano Międzynarodowy Dzień Muzeów, organizacja postanowiła pójść o krok dalej i zaczęła protestować w galerii prowadzonej przez sowę Blathersa. Gracze mogą umieszczać w niej niektóre gatunki ryb, owadów czy innych zwierząt, czyniąc z nich elementy ekspozycji. W grze dostępne są również ogrody zoologiczne połączone z akwariami i terrariami, które użytkownicy mogą regularnie uzupełniać o nowe rodzaje zwierzątek.

Członkowie PETA, uświadamiając sobie (zakładam, że nie wiedzieli oni wcześniej o takich opcjach w grze, więc stąd ta opóźniona reakcja) postanowili zrobić to, co potrafią najlepiej, czyli zorganizowali protest. Na Twitterze pojawiły się nagrania z postaciami z gry sterowanymi przez aktywistów z organizacji, którzy stali obok ręcznie przygotowanych transparentów z napisami "Ryby powinny być w oceanie". Na samym filmiku z kolei bohaterowie mówią o morskich stworzeniach jako "naszych przyjaciołach".

To trochę przewrotne, że organizacja postanowiła zorganizować protest w grze, do której, przynajmniej tak wygląda to na pierwszy rzut oka, jest sceptycznie nastawiona, ale i tak za nią zapłaciła. Chyba doskonale podsumowuje to ten GIF (Kaguya-Sama: Love is War, jakby ktoś był ciekawy).

Kaguya Kawaii GIF from Kaguyakawaii GIFs Z drugiej strony, możliwe, że chodziło o zwrócenie uwagi na szerszy kontekst i zwrócenie uwagi na globalny problem, ale sama organizacja nie doprecyzowała tego, tak jak zrobiła to przy okazji publikacji wspomnianego na początku poradnika, gdzie wszystko było jasno wyjaśnione.

Bartek Witoszka

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)