Rozmowa z Tim'em Cain'em
Przedstawiamy rozmowę z Timem Cainem, jednym z głównych osób, które są odpowiedzialne za Arcanum, oraz która pracowała wcześniej nad obydwiema częściami Fallout'a!
18.11.2003 | aktual.: 08.01.2016 13:02
Rozmowa z Tim'em Cain'em
Piotr Czyszczoń
Piotr Czyszczoń
Przedstawiamy rozmowę z Timem Cainem, jednym z głównych osób, które są odpowiedzialne za Arcanum, oraz która pracowała wcześniej nad obydwiema częściami Fallout'a!
Opowiedz nam trochę o świecie Arcanum.
Świat Arcanum to typowy „Tolkienowski” świat fatasy, który ostatnimi czasy doświadczył rewolucji przemysłowej. Próbowaliśmy oddać klimat i obraz Europy XIX wieku, wymieszany z pozostałościami „starego świata fantasy”. Technologia i magia osiągnęły chwiejną równowagę. Jako prawdziwy świat fantasy, Arcanum zamieszkują: elfy, orki, ludzie, krasnoludy, ogry, gnomy i niziołki. Jednakże z nadejściem technologii, tradycyjne role poszczególnych ras w społeczeństwie Arcanum, zaczynają się zmieniać, wprowadzając dodatkowe napięcia i perturbacje w świecie.
Nasza opowieść rozpoczyna się podczas urlopu naszego bohatera, w momencie kiedy zostaje wepchnięty w wir wydarzeń, które sprawią, że będzie musiał wziąć na siebie odpowiedzialność za cały świat (ma się rozumieć). Nasza opowieść, tak jak świat Arcanum, zawieszona jest w skomplikowanej dwoistości - rozdźwięku, między magią a technologią.
Słyszałem, że przebycie całej mapy Arcanum, zajmie 48 godzin czasu rzeczywistego. To naprawdę robi duże wrażenie. Czy wszystkie strefy mapy, będą zaludnione? Czy też w większości będą to puste przestrzenie, jak w serii Fallout?
Mamy w grze wiele różnych typów terenu: pustynia, góry, las, dżungla, rzeki itd. Te tereny są niezamieszkałe, ale planujemy umieścić tam wiele ukrytych lokacji: tajemnicze podziemia, zaginione ruiny. Oprócz tego, losowe spotkania mogą wydarzyć się wszędzie, ale zależą od lokacji w której się znajdujemy, tak więc zawsze nasz postać trafi na właściwe wydarzenia.
Nie trzeba przemierzać i odkrywać własnoręcznie całej mapy. Dzięki specjalnemu interfejsowi, można szybko przenieść się między punktami na planszy.
Tym co czyniło Fallout'a grą wyjątkową, był bez wątpienia jego specyficzny humor. Czy możemy spodziewać się tego samego w Arcanum? Czy też będzie to „bardzo poważna” produkcja?
Uważamy, że nasze poczucie humoru znajdzie się w każdej naszej produkcji. Nie oczekuj tylu odniesień do S-F, ponieważ Arcanum u samej bazy jest grą fantasy. Ale zamieściliśmy w grze sporo „smaczków”, które z pewnością spodobają się ludziom.
W jaki sposób magia i technika są ze sobą powiązanie w Arcanum? Czy możesz w skrócie wyjaśnić nam podstawy?
Technologia i magia nie mieszają się do końca w naszej grze. Broń palna jest skuteczniejsza w rękach „technologa”, ale za to z potężną magią, postać ta niewiele będzie miała wspólnego. I na odwrót: pistolet w rękach maga, to nie najlepszy pomysł, za to efekty magiczne w jego wykonaniu, będą naprawdę imponujące. Gracz może wybrać równowagę zdolności magicznych i technicznych, ale specjalizacja w jednej dziedzinie również ma swoje zalety. Ten rozdźwięk między magią i technologią jest jądrem i osią całej gry.
Jak początkujący bohater może wpływać na rozgrywkę i wykonanie zadań pobocznych?
Statystyki i umiejętności, twojego bohatera, będą określać czy osiągniesz sukces. Jeżeli na przykład stworzysz elfa z wysoką charyzmą i dobrą perswazją. To będziesz mógł uratować księżniczkę, przekonując porywaczy, aby ją oddali. Owszem, mógłbyś zaatakować bandytów, ale nie jesteś zbyt dobry w ataku (wydałeś punkty na inne rzeczy), więc prawdopodobnie przegrasz walkę.
Czy gra będzie linearna, czy wielowątkowa? Czy będzie miała kilka zakończeń i różne drogi rozwikłania poszczególnych zadań? Jak decyzje gracza wpłyną na rozgrywkę?
Nasza gra jest długą opowieścią, która sama w sobie jest linearna. Innymi słowy, musisz wykonać główne zadania w określonej kolejności, jednakże, sposób rozwikłania danego problemu-zadania, zależy już od postaci i samego gracza.
W międzyczasie, możesz wykonać setki o ile nie tysiące zadań pobocznych. Różnica między zadaniami pobocznymi a głównym wątkiem, jest taka, że nie musisz wykonać jakiegoś konkretnego bocznego zadania, aby szczęśliwie ukończyć naszą grę. Oczywiście, niektóre główne zadania, mogą być ciężkie do rozwiązania, jeżeli twój bohater nie będzie na odpowiednim poziomie doświadczenia. Tak więc, dzięki zadaniom pobocznym, zyskasz doświadczenie i ciekawe przedmioty. Nie ma jednak wymogu, że musisz je wykonać.
A tak przy okazji, natrudziliśmy się sporo przy scenariuszu, który nie posiada czasowego limitu, a do ukończenia gry nie potrzeba jakiegoś konkretnego przedmiotu. Nie twierdzimy, że nie będzie trudniej wykonać pewne zadania, jeżeli nie zyskasz, lub stracisz jakiś szczególny przedmiot. Chodzi nam o to, że zadanie będzie nadal wykonalne.Dzięki takiemu podejściu gracze nie zatną się w jakimś momencie gry. Ta zasada nie obowiązuje w zadaniach pobocznych, ponieważ i tak nie są one potrzebne do ukończenia gry. Przykładowo: Jeżeli pewien baron, poprosi cię o uwolnienie porwanej córki, a biedaczka zginie podczas wykonywania misji. Zadanie nie zostanie zaliczone, aż do momentu, gdy nie wskrzeszymy nieboszczki. Jeżeli jednak córka barona wpadnie na przykład do lawy, lub zostanie zdezintegrowana, quest nie zostanie nigdy zakończony.
Na jakim aspekcie gry, Arcanum skupia się najbardziej? Czy jest to: walka, zagadki, czy też interakcja bohatera?
Staramy się nie narzucać konkretnego stylu zabawy. Przy każdym zadaniu, zastanawiamy się jak postąpi gracz, jak zachowa się w danej sytuacji. Owszem często walka jest nieunikniona, (szczególnie gdy napadnie cię banda orków) ale przez większość czasu, możesz grać jak tylko chcesz. Nagroda za wykonane zadanie jest zawsze taka sama, lecz jak do niej dojdziesz, zależy już tylko od ciebie.
Czy fabuła w Arcanum jest tylko tłem rozgrywki, czy też jest to główny element gry?
Stworzyliśmy fascynującą opowieść, która pochłonie graczy. Mogą ją oczywiście zignorować i wałęsać się po świecie gry, ale sądzimy, że dadzą się wciągnąć w wir wydarzeń i podążą główną ścieżką scenariusza.
Fallout był bardzo chwalony przez prasę, był swoistym katalizatorem odrodzenia się gatunku RPG. Czy Arcanum będzie produkcją równie przełomową?
Tworzymy harcore'ową grę RPG. Arcanum pozwala na kreację dowolnego bohatera. Uważamy, że tworzenie postaci to serce każdej dobrej gry RPG. Dodaj do tego ogromny świat itd. Uważamy, że Arcanum wyznaczy nowy standard.
Jaka będzie przyszłość gier RPG?
Osobiście uważam, że gry RPG, będą coraz większe, pełniejsze w detale i wielowątkową fabułę. Światy staną się coraz bardziej „interaktywne”. Uważam, też, że multiplayerowe gry RPG w końcu przestaną być prostymi grami Hack&Slash i w przyszłości zapewnią nam prawdziwy roleplaying przez net. Nie wiem dokładnie jak będą wyglądały gry fabularne w przysłości. Ale z pewwnością będę w nie grał!