Quantic Dream zobligowane do wypłacenia odszkodowania nękanemu pracownikowi
Żarty są dobre, gdy wszyscy się z nich śmieją.
Kolejna sprawa, która po wielu miesiącach batalii sądowej znalazła wreszcie swój koniec. Wczoraj pisałem o Riot Games, które ma wypłacić 10 milionów dolarów odszkodowania swoim obecnym i byłym parcownicom za bycie ofiarami seksizmu ze strony kierownictwa i części “kolegów” z pracy.
Jednym z nich był kierownik działu IT, który przez długi czas był nękany przez swoich współpracowników – przezwisko “Superniania” i przeróbki zdjęć, na których wykonywał nazistowskie znaki, krążyły po firmie, a on sam nie wiedział, jak się przed tym bronić. W wyniku złej atmosfery, postanowił odejść z Quantic Dream i pozwać swojego byłego pracodawcę oraz wystąpił o odszkodowanie w wysokości 114 tysięcy euro. Ostatecznie jednak skończyło się na pięciu tysiącach dla poszkodowanego Francuza i około dwóch tysiącach kosztów sądowych.
Tak duża rozbieżność wynika z odrzucenia części wniosku, w którym były pracownik domagał się zwiększenia kwoty ponieważ chciał, by jego odejście z pracy było potraktowane jako “niesprawiedliwe zwolnienie”. Zdaniem sądu kierownictwo Quantic Dream zareagowało odpowiednio i powstrzymało rozprzestrzenianie się obraźliwej treści po tym, jak Francuz złożył oficjalną skargę.
Samo studio uznało wyrok sądu i nie będzie się od niego odwoływać, mimo że obrazki i inne tego typu treści powstały poza godzinami pracy, a wcześniej nikt nie komunikował, że kogokolwiek to obraża.
Sąd dodał także, że kierownictwo Quantic Dream pozostało pasywne, kiedy zdali sobie sprawę, że obraźliwe zdjęcia są w obiegu, a działania podjęli dopiero po wpłynięciu skargi. Sam treści uznał za “homofobiczne, mizoginiczne, rasistowskie lub po prostu głęboko wulgarne”.
Bartek Witoszka