Puszka Pandory z 1986 roku powraca. To pierwsza polska gra

Strona głównaPuszka Pandory z 1986 roku powraca. To pierwsza polska gra
12.11.2020 17:00
Puszka Pandory
Puszka Pandory
Źródło zdjęć: © WP

Jest wiele gier retro, ale tu mamy retro w najczystszej postaci. Tekstowa gra przygodowa z 1986 roku znów będzie do kupienia. Na pewno na ZX Spectrum - być może i na inne platformy. Tylko wcześniej odpowiednio dużo osób musi wesprzeć zbiórkę.

bEEeHvqZ

Historia polskich gier sięga lat 60. (zapraszam po więcej do tego tekstu), ale taka pierwsza gra, produkt dostępny do kupienia, to właśnie "Puszka Pandory" - dzieło Marcina "Borka" Borkowskiego. Wydana została na ZX Spectrum.

"Fabuła gry była luźno inspirowana opowiadaniem 'Głowa' Kasandry Marka Baranieckiego. Trzecia wojna światowa zniszczyła świat, a w Ameryce Południowej powstaje nowa cywilizacja. Wszystkim jednak zagraża wybudowany przez jedno z małych państw atomowy system rakietowy. Jesteś agentem specjalnym, którego zadaniem jest jego rozbrojenie..." - pisze o "Puszce Pandory" na Facebooku Robert Łapiński, wydawca magazynów Pixel i PSX Extreme.

Opowieści z krypty: Puszka Pandory
Opowieści z krypty: Puszka Pandory
bEEeHvrb

Co ciekawe, to już druga reedycja tego klasyka. Pierwszy raz wznowiono ją w limitowanej do 100 egz. edycji, dostępnej na PGA 2012. Jak się okazało, chętnych do posiadania kasety jest więcej i zapadła decyzja o jej wznowieniu. A raczej - o rozpoczęciu zbiórki społecznościowej. Ta ruszy we wtorek 17 listopada o godzinie 12:00 na Wspieram.to.

Reedycja, jak to reedycja, dostępna będzie na oryginalnym nośniku, czyli ZX Spectrum. Zatem komputer, który dziś (w działającej wersji) ma garstka osób. Czy można spodziewać się, że ukaże się też wersja na PC? "Okaże się" - pisze mi enigmatycznie Robert Łapiński.


Ale... jest jeszcze jedna zbiórka, o której warto wspomnieć.

W październiku Robert Łapiński odpalił też crowdfunding dla książkowego wydania KDP - Komiksu Dla Pixela (o tu). Będzie to antologia komiksów dołączanych do miesięcznika "Pixel" wzbogacona o garść dodatków.

bEEeHvrh

I - przypomnijmy - ich autorem jest nie kto inny, jak "Śledziu", czyli Michał Śledziński. A więc autor tony znakomitych rzeczy, w tym kultowego "Osiedla swoboda". Ale trochę starsi z nas na pewno świetnie pamiętaj jego komiksy do "Secret Service", "KŚG" (Fido i Mel), "Playa" (8 bit) czy serię "Bears of War". Drukowana antologia już została ufundowana, ale trwa walka o realizację ostatniego progu, czyli gratisowego kompletu "Pixeli" w PDF dla wybranych osób.

Pixel Heaven 2020 odbędzie się, ale tylko w formie online. I w innym terminie.
Pixel Heaven 2020 odbędzie się, ale tylko w formie online. I w innym terminie.
bEEeHvrX