PS5: kabel obsługuje HDMI 2.1. Warto jednak pamiętać o jednym

PS5: kabel obsługuje HDMI 2.1. Warto jednak pamiętać o jednym

PlayStation 5
PlayStation 5
Źródło zdjęć: © WP
07.11.2020 13:32, aktualizacja: 02.03.2022 07:23

Mamy ostateczne potwierdzenie. Kabel dołączony do PlayStation 5 obsługuje jednak HDMI 2.1. Jest jednak mały znak zapytania odnośnie jednej z funkcji.

Informację potwierdził John Linneman z Digital Foundry. Kabel z PlayStation 5 obsługuje HDMI 2.1. Posiadacze telewizorów LG OLED z 2019 i 2020 r. oraz wybranych modeli Samsung QLED z 2020 r. oraz Sony XH90 mogą odetchnąć z ulgą. Nie trzeba nowego przewodu – chyba, że długość was nie zadowala.

Wcześniejszy wpis na ten temat, który kwestionował zgodność kabla o oznaczeniu High Speed HDMI ze standardem HDMI 2.1 oparłem na racjonalnej przesłance. Od 2017 r. organizacja HDMI Forum odpowiadająca za certyfikację i wyznaczanie standardów zapowiedziała, że obsługa m.in. 4K przy 120 FPS jest możliwa wyłącznie przy użyciu kabla Ultra High Speed HDMI. Jednakże należy tutaj zaznaczyć kluczową rzecz: oznaczenie Ultra High Speed HDMI czy High Speed HDMI nie odnosi się do typu kabla, lecz certyfikacji.

W międzyczasie, podejrzewając, że może mieć miejsce sytuacja taka, że kabel jest w porządku i obsługuje HDMI 2.1, wysłałem na ten temat zapytanie Rasmusowi Larsenowi ze specjalistycznego portalu audio-wideo, Flatpanels. Oto, co miał do powiedzenia:

Możliwe, że niektóre kable z oznaczeniem High Speed HDMI będą mogły zapewnić zgodność z HDMI 2.1. Oznaczenia "High Speed" i "Ultra High Speed" odnoszą się tylko do certyfikacji HDMI. Po części te oznaczenia wynikają także z ich odporność na interferencję. Warto też zwrócić uwagę na komunikat ze strony HDMI Forum: "dotychczasowo dostępne kable HDMI High Speed z Ethernetem mogą zapewnić część nowych funkcji HDMI 2.1, ale najlepszym sposobem na osiągnięcie ich wszystkich jest użycie kabla Ultra High Speed HDMI, który zapewni także lepszą ochronę przed interferencjami".

Rasmus Larsenredaktor naczelny portalu Flatpanels

Zanim ponownie zaistnieją wątpliwości, zaznaczam jasno: kabel dołączony do PS5 pozwala osiągnąć 4K przy jednoczesnym 120 Hz (a więc zapewnia teoretyczne 4K+120 FPS) i HDR.

Jednocześnie także John Linneman zaznaczył, że w tym momencie nie istnieje możliwość włączenia Variable Refresh Rate (VRR) na PS5. Jest to jedna z funkcjonalności w obrębie standardu HDMI 2.1. Pozwala ona ustabilizować płynność gier, gdy nie trzymają się stałej liczby FPS-ów. Zapobiega również zjawisku rozrywania się ramek i zapobiega powstaniu opóźnień na kontrolerze. Czyli jak dany tytuł osiąga raz 40 a innym razem 50 FPS, a nigdy nie sięga 60 FPS-ów, to zamiast ciągłego poczucia "rwania" ruchów postaci i obrazu, mamy pełną stabilność.

Możliwe, że zostanie ona wprowadzona w późniejszym czasie, albo istnieje też szansa na to, że jest uruchamiana automatycznie. Żadne z redakcji, póki co nie mogły przetestować gier wyświetlających obraz na 4K przy 120 FPS i jednoczesnym HDR na PS5. Kwestią jednak czasu będzie definitywne potwierdzenie działania technologii VRR.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)