PS5 i Xbox Series X. Porównanie czasu wczytywania gier

W sieci pojawiły się pierwsze porównania szybkości załadowywania gier na PlayStation 5 i Xbox Series X, a także uruchamiania się konsol. Wyniki są interesujące.

PlayStation 5 i Xbox Series X
PlayStation 5 i Xbox Series X
Źródło zdjęć: © wp.pl | Paweł Hekman

07.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 07:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Redakcja portalu Gamespot sprawdziła pięć tytułów. Wszystkie z nich to gry wydane na PS4 i Xbox One, które uruchomili na PlayStation 5 i Xbox Series X przez kompatybilność wsteczną. Redaktorzy Jake Dekker i Jean-Luc Seipke mierzyli w pierwszej kolejności czas, jaki upłynął od uruchomienia gry po wczytanie ekranu startowego. Drugim parametrem, jaki zmierzyli była szybkość wczytywania stanu gry.

Porównanie czasów wczytywania gier - PS5 i Xbox Series X
Porównanie czasów wczytywania gier - PS5 i Xbox Series X© wp.pl | Jakub Krawczyński

Widać, że obydwie konsole wczytują te gry naprawdę szybko. Jedna rzecz może jednak ciekawić. Praktycznie w każdym przypadku - dysponujący teoretycznie wolniejszym dyskiem SSD - Xbox Series X osiągał wynik lepszy.

Mówimy tutaj o nośniku SSD NVMe PCIe 4.0 M.2 o potencjalnie 50 proc. niższej przepustowości. Jednak gry poprzez kompatybilność wsteczną wczytywały się tu szybciej.

Co ciekawe, warto wspomnieć na boku, że Greg Miller z IGN zmierzył także słynące z notorycznie długich loadingów "Marvel's Avengers". Tutaj Xbox Series X osiągnął czas 1:46:42 min. podczas gdy PS5 – 2:28:48 min.

Porównywanie szybkości wczytywania gier z poprzedniej generacji samo w sobie jest interesującym tematem, ale nie daje nam całego obrazu. 

Jest pewne wytłumaczenie

Różnice te mogą być podyktowane innym sposobem uruchamiania gier przez wsteczną kompatybilność na PS5 i Xbox Series X.

Pamiętajmy – Microsoft wprowadził tę funkcję pięć lat temu i miał sporo czasu, żeby wyrafinować jej działanie. Według wcześniejszych zapowiedzi firmy gry z Xbox One mają w maksymalnym stopniu wykorzystywać możliwości konsoli, bez obniżania taktowania zegarów procesora (który swoją drogą jest 300 MHz szybszy niż na PS5).

Z czasem jest możliwe, że i mechanizm działania komp. wstecznej na PlayStation 5 ulegnie poprawie.

Nie wiemy jeszcze co z grami obecnej generacji

Porównywanie szybkości wczytywania gier z poprzedniej generacji samo w sobie jest interesującym tematem, ale nie daje nam całego obrazu. Nadal nie wiemy, jak PlayStation 5 i Xbox Series X radzą sobie w przypadku tych samych gier wydanych z myślą o nowej generacji.

Nie jest wykluczone, że w tym przypadku gry będą wczytywać się nieco szybciej na PlayStation 5. Nie ma też na razie żadnej obiektywnej przesłanki, że sytuacja uwidoczniona przez redakcję Gamespotu będzie miała miejsce z grami "next-genowymi".

Na deser dorzucam pomiary czasu uruchamiania konsol. Zmierzył je Tom Warren z The Verge.

Uruchomienie po całkowitym wyłączeniu:

PS5 – 24 sekundy

Xbox Series X – 25 sekund

Wybudzenie ze stanu czuwania:

PS5 – 14 sekund

Xbox Series X – 4 sekundy

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.