Poznaliśmy gry nominowane do Paszportu Polityki
Przyznać się, słyszeliście chociaż o jednej?
04.12.2019 | aktual.: 05.12.2019 00:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Paszporty Polityki od czterech lat trafiają do twórców gier wideo, którzy dzięki kategorii “Kultura cyfrowa” są w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i pokazują, że medium elektronicznej rozrywki (wbrew nazwie) to nie tylko “walenie w joystick”. W tym roku mamy wyjątkowo ciekawą reprezentację gier, które może nie osiągnęły mainstreamowego sukcesu, ale zdecydowanie warto się im przyjrzeć.
Fantastic Fetus Release Tralier
Fantastic Fetus to zupełnie inny kaliber, zaś sama produkcja czteroosobowego, polsko-austriackiego zespołu porusza dość trudny temat, jakim są Czarne Protesty organizowane przez kobiety w całej Polsce. Nie, w grze nie wcielamy się w strajkujące panie, a w mamę, która spodziewa się dziecka. Przez dziewięć miesięcy musimy się nią opiekować i dbać o jej potrzeby. Rzecz jasna tytuł nawiązuje do klasycznego Tamagotchi, jednak tutaj spodziewam się solidnego komentarza społecznego. Zresztą, dopisek przy nominacji dla Aleksandry Jarosz mówi chyba sam za siebie:
Fantastic Fetus możecie wypróbować sami – to gra przeglądarkowa dostępna na itch.io, więc jeśli po zagraniu uznacie, że chcecie wesprzeć deweloperów, to będziecie mogli to zrobić wybraną przez siebie kwotą.
27. gala wręczenia Paszportów Polityki za rok 2019 odbędzie się 14 stycznia 2020 roku. Poprzedni rok należał do artystów odpowiedzialnych za projekt PanGenerator; rok 2017 to zasłużone zwycięstwo Bloober Team i ich Observera, zaś w 2016 roku została nagrodzony Michał Staniszewski ze studia Plastic za Bounda.
Bartek Witoszka