Powstała pierwsza szkółka e‑sportowa. Odpowiada za nią Legia Warszawa
Legia Esport Schools, bo tak nazywa się projekt, skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. Zajęcia będą prowadzone stacjonarnie w specjalnie przygotowanej przestrzeni przy ul. Łazienkowskiej 3.
Ze strony internetową Legii Warszawa możemy się dowiedzieć, że e-sport "to mądra odmiana gamingu, która łączy w sobie szereg umiejętności poznawczych i społecznych w usportowionym środowisku".
Dalej organizatorzy zapewniają, że dyscyplina rozwija cechy "psychologiczne" i "umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, współpraca, czy kreatywność", do tego uczy "analizy, rozwiązywania problemów i osiągania celów" oraz rozwija "zdolność do współpracy i poczucie drużynowości", a także "oswaja z sytuacjami stresowymi i zwiększa pewność siebie".
Tyle teorii. Co z praktyką? Program szkolenia w Legia Esport Schools jest dostosowany do wieku i umiejętności graczy. Pierwszy poziom "Wstęp do e-sportu", skierowany do dzieci od 6 do 10 lat. Program skupia się na umiejętnościach współpracy, komunikacji i analizy, przy okazji ucząc obsługi komputera. W tym kursie dzieci przechodzą przez interdyscyplinarną ścieżkę, poznając benefity płynące z wielu gier, w tym znanego wszystkim "Minecrafta". Ale wśród wymienionych tytułów jest również "FIFA", "Roblox", "League of Legends", "Counter Strike" czy "Fortnite".
Kolejny etap nazwano "e-sportowi odkrywcy" dla dzieci w wieku 10-13 lat z "pewnym doświadczeniem". W czasie kursu młodzież pozna bardziej zaawansowane mechanizmy rozgrywek i rozpocznie swoją specjalizację.
Ostatni poziom to "e-sportowe talenty", dla osób ukierunkowanych na rozwój w kolejnej grze, gdzie "pod okiem doświadczonych trenerów będą mogli doskonalić swoje umiejętności".
Szkoleniem młodych e-sportowców mają zajmować się doświadczeni pedagodzy, uznani trenerzy i, co najważniejsze, profesjonalni zawodnicy.
Pierwsze zajęcia mają ruszyć 9 czerwca. Eksperci Legii Warszawa ocenią wtedy predyspozycje zgłoszonych dzieci i zaproszą do regularnego cyklu treningów, które mają ruszyć we wrześniu.
– Rosnące zainteresowanie gamingiem i esportem to globalny trend. Od lat mówi się głośno, że esport to przyszłość świata sportu. Dlatego Legia Warszawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najmłodszej i największej grupie graczy. Legia Esport Schools to pierwszy taki projekt w Polsce – mówi Marcin Harasimowicz z Legia Soccer Schools.