Polygamia Remastered, edycja 2020

Polygamia Remastered, edycja 2020
16.10.2020 21:39
Polygamia Remastered, edycja 2020

Tak, to jest ten wpis o nowej wersji naszej strony!

O odświeżeniu Polygamii wspominaliśmy od dawna. Czemu? Obecna, bazująca na Wordpressie wersja ma sporo ograniczeń i problemów, które stali czytelnicy z pewnością widzieli. Tym najbardziej doskwierającym jest brak dostępu do wielu archiwalnych tekstów - a przecież nie po to przejmuje się taką stronę jak Poly, żeby ogromna baza newsów, recenzji, reportaży czy dobrej publicystyki po prostu wyparowała.

Obiecywałem, że nie wyparuje. I jeszcze w sierpniu pisałem o tym, że trwa migracja 57 tys. publikacji na nową platformę. Nasza ekipa IT sięgnęła tak głęboko, jak się tylko dało - a panel pokazuje publikacje od samego początku Poly, a więc czasów "wczesnego Gnypa"!

Ale zmiana potrzebna była także redakcji. Wordpressowy CMS jest koszmarnie zawodny. Wywalone w czambuł teksty, dziwne "błędy krytyczne" czy wysypywanie się strony w tak złych momentach, jak tuż po publikacji naszego rozbudowanego tekstu o Porsche 911 w "Cyberpunku 2077". I jeszcze litania innych drobiazgów, o których nie warto nawet wspominać.

I w końcu - nowa Polygamia to pierwszy epizod nowej platformy WP Technologie, czyli największej grupy serwisów technologicznych w Polsce. W 2021 r. wprowadzamy nowoczesny system, w którym wszystkie bratnie i siostrzane serwisy będą miały wspólny layout i blogi, a redakcja będzie mogła podczepiać interesujące newsy z serwisu nr 1 na serwis nr 2. Czyli w praktyce coś na kształt tego, co stworzyła sieć Gawker Media, właściciele Kotaku, Gizmodo czy Jalopnika.

Dobra, to kiedy?

Bardzo chciałbym przywitać wszystkich z balonikami i fanfarami w poniedziałek 19.10. I tak, na ten dzień dział IT zaplanował start nowej odsłony Polygamii. Ale będzie to tak zwany "soft launch", a najbliższe 2-3 dni ekipa spędzi na monitorowaniu sytuacji - co działa, co (oby nie!) działać przestało, co wymaga poprawki, a redakcja skupimy się na newsach.

Bo nie chcemy was zapraszać do lektury świetnych, dużych publikacji i ryzykować, że coś się wysypie.

A te świetne publikacje są już albo gotowe, albo właśnie w przygotowaniu. Stwierdziliśmy, że chcemy potraktować zmianę tak samo, jak robią to "restartowane" magazyny. Wejść z przytupem i dostarczyć coś ekstra.

Będą przedpremierowe, ekskluzywne testy (jeden teaser na naszym Instagramie), mocne (zaręczam!) wywiady, retro-publicystyka i 2020-publicystyka. Będzie coś o polskich blokowiskach, coś o kapitalizmie, będzie materiał o "Heroes of Might & Magic III", jakiego jeszcze w Polsce nie było. I jeszcze... nie no, niech coś tam pozostanie niespodzianką.

Blogi w 2021

Krótka piłka - te wracają w 2021 roku. Blogi to dla nas druga najważniejsza funkcja nowej platformy po samych stronach serwisów (Polygamia, dobreprogramy, WP Tech, Komórkomania, Gadżetomania, Fotoblogia) - ale jest jeszcze w produkcji. Potrzebujemy chwilę, by wprowadzić wszystkie strony na nowe wody, a wtedy odpalić sekcję blogową.

Jednocześnie to funkcja, która jest już w zaawansowanej fazie, a nie dopiero powstaje na papierze. W 2019 roku pokazaliśmy pierwszą wersję na HotZlocie, zjeździe dla czytelników i blogerów serwisu dobreprogramy.pl.

Z kolei dotychczasowe blogowe wpisy (a na pewno wszystkie od stałych komentatorów) pozostaną obecne w formie archiwalnych wpisów. Gdy strona ruszy, pojawi się stosowny news z linkiem, by można je było odnaleźć.

Społeczność Poly Wszystkie konta, które mieliście założony na Polygamii, zostają. W dniu odpalenia nowej wersji możecie zalogować się dotychczasowym nickiem i hasłem. Do czego zachęcam, tak samo jak do dyskusji pod tekstami.

Jeśli chodzi o forum - nad przyszłością tego jeszcze myślimy. Jestem "starym PHP-owiczem", który ćwierć życia spędził, dyskutując w sieci. Jednocześnie "Stare Forum" Poly już dawno się odłączyło, a na nowym życie też już jakiś czas temu zaczęło wygasać. Tak w zasadzie to nie tylko na Polygamii, ale na wielu forach w ogóle. Część z nas przestała mieć na to czas, część korzysta z tych miejsc, które ma najbardziej pod ręką, czyli Facebooka czy Twittera. Znak czasów.

Aktualne forum nadal będzie dostępne pod adresem forum.polygamia.pl. My skupiamy się teraz na dopracowaniu działania strony i tekstach oraz postawieniu całej platformy i blogów dla wszystkich serwisów. Na forum jeszcze przyjdzie czas - gdy będziemy pewni, że będziemy w stanie dostarczyć wam coś fajnego i oto zadbać.

Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Polygamię przejęliśmy pod koniec lutego 2020. Ufam, że od tego czasu wieloma tekstami udowodniliśmy, że mamy serce do gier. Spodziewajcie się od nas tylko więcej dobra.

Barnaba Siegel, redaktor prowadzący Polygamia.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)