Pierwsze chwile z PlayStation 4. Sprawdzamy, czy nowa konsola Sony spełnia oczekiwania
Konsola pojawi się w Europie 29 listopada, my zaczęliśmy się nią bawić już teraz.
20.11.2013 | aktual.: 15.01.2016 15:40
PlayStation 4 nie wyważa otwartych drzwi. Jest bezpiecznym następcą PS3, jeszcze bardziej nakierowanym na sieć, funkcje społecznościowe i komfort grania. Po wypakowaniu z pudełka uwagę zwracają rozmiary konsoli - bryła o przekroju równoległoboku jest stosunkowo niewielka, a pamiętajmy, że w środku mieści się między innymi zasilacz. Przyciski „power” i „eject” ukryto w szczelinie między dwoma elementami z różnego materiału - matowego i połyskującego (i niestety, zbierającego odciski palców jak wytrawny detektyw) tworzywa. PS4 chodzi nieco głośniej od PS3, ale tak naprawdę słyszalna była jedynie w momencie sczytywania danych z płyty z grą bezpośrednio po włożeniu jej do czytnika.
Pierwsze chwile z PlayStation 4 W pudle z grą znajduje się headset, kabel zasilający, HDMI oraz kontroler - Dual Shock 4. Kto trzymał w dłoniach jego poprzednika, szybko się odnajdzie, choć zmiany widać na pierwszy rzut oka. Chodzi przede wszystkim o ekran dotykowy w centralnym miejscu joypada, który nie jest jakoś szczególnie pomysłowo wykorzystany przez pierwsze gry. Kolejne zmiany to nieco inaczej wyprofilowane gałki analogowe oraz dwa nowe przyciski - Share oraz Options, które zastąpiły Select i Start. Pierwszy służy do łapania kadrów lub filmów z gry i udostępniania ich znajomym, drugi wyświetla opcje w grze lub menu konsoli. Tam, gdzie zwykle użylibyśmy przycisku Start (co przecież robiliśmy w trzech poprzednich generacjach PlayStation), teraz używamy "X" lub znajdującego się z tyłu kontrolera "R2".
PlayStation 4
Dziś trudno wyobrazić sobie konsolę bez dostępu do sieci, choć teoretycznie da się bez niej wytrzymać. Warto jednak ściągnąć pierwszą aktualizację (można to również zrobić bez podpinania konsoli do internetu - wystarczy nagrać ją na pamięć zewnętrzną i zainstalować na PS4), bo przynosi ważne funkcje - nagrywanie rozgrywki, robienie zdjęć lub korzystanie z PS4 z użyciem smartfona bądź tabletu. Do tego ostatniego konieczna jest darmowa aplikacja PlayStation App.
Po założeniu konta (lub użycia tego, które mieliśmy na PS3) możemy je połączyć z Facebookiem - tym sposobem nasi znajomi lub inna wybrana grupa zobaczą zdobyte w grze trofea lub dowiedzą się, w co aktualnie gramy. Możemy też przenieść awatara z facebookowego zdjęcia. Oczywiście integracja jest opcjonalna. Również bez FB PS4 pozwala na kontakt ze znajomymi lub grę z nimi.
PlayStation 4
No i najważniejsze - gry. Z konsolą spędziliśmy dosłownie chwilę i udało nam się zobaczyć jedynie Killzone: Shadow Fall. Na prawdziwe ogrywanie startowych tytułów przyjdzie czas w najbliższych dniach, warto jednak odnotować kilka rzeczy. Po włożeniu płyty konsola sama zaczyna instalować grę - wyświetla wprawdzie pasek postępu, ale nie informuje, ile jej to zajmie. W przypadku Killzone'a miła niespodzianka nastąpiła szybko, w połowie paska postępu, bo już wtedy mogliśmy przystąpić do zabawy, podczas gdy w tle dociągała się reszta danych. Jednym z najfajniejszych elementów nowego systemu jest możliwość przełączania się między grą a aplikacjami - przykładowo, możemy w dowolnym momencie przerwać rozgrywkę, żeby odpisać na wiadomość, sprawdzić ile kosztuje w PS Store inny interesujący nas tytuł, a potem wrócić do gry. Wszystko odbywa się szybko i płynnie (włączanie PS Store za czasów PS3 trwało niemożliwie długo), choć widać wyraźnie, że nawigacja po menu przy włączonej grze jest nieco wolniejsza.
Pobawiliśmy się również przez chwilę kamerą - nie jest elementem podstawowego zestawu, ale można ją dokupić osobno. Poza wykorzystaniem w darmowym pakiecie prostych gierek możemy z jej użyciem logować się na swoje konto na PS4 - rozpozna naszą twarz.
Na testy czeka jeszcze wiele różnych funkcji PS4 - korzystanie z niej z użyciem tzw. drugiego ekranu (urządzenia przenośnego, PS Vity), strumieniowanie własnej rozgrywki do sieci lub oglądanie tej, którą chwalą się inni, wreszcie funkcje multimedialne, choć w tej kwestii PS4 na razie nie robi kroku do przodu (w tej chwili nie można włączyć na konsoli płyty CD z muzyką ani połączyć się z PC w celu obejrzenia filmu z twardego dysku komputera). Zapraszamy na Polygamię w następnych dniach, będziemy mieli dużo nowych materiałów związanych z konsolą. Macie jakieś pytania na temat PS4? Zadawajcie je w komentarzach, zbierzemy je i odpowiemy w osobnym tekście.
Marcin Kosman
Sony PlayStation 4
- Typ konsoli: Stacjonarna
- Pamięć wbudowana: 500 GB