Pierwsze chwile z PlayStation 4. Sprawdzamy, czy nowa konsola Sony spełnia oczekiwania

Strona głównaPierwsze chwile z PlayStation 4. Sprawdzamy, czy nowa konsola Sony spełnia oczekiwania
20.11.2013 18:45
Pierwsze chwile z PlayStation 4. Sprawdzamy, czy nowa konsola Sony spełnia oczekiwania
marcindmjqtx
marcindmjqtx

Konsola pojawi się w Europie 29 listopada, my zaczęliśmy się nią bawić już teraz.

bEUfZtat

PlayStation 4 nie wyważa otwartych drzwi. Jest bezpiecznym następcą PS3, jeszcze bardziej nakierowanym na sieć, funkcje społecznościowe i komfort grania. Po wypakowaniu z pudełka uwagę zwracają rozmiary konsoli - bryła o przekroju równoległoboku jest stosunkowo niewielka, a pamiętajmy, że w środku mieści się między innymi zasilacz. Przyciski „power” i „eject” ukryto w szczelinie między dwoma elementami z różnego materiału - matowego i połyskującego (i niestety, zbierającego odciski palców jak wytrawny detektyw) tworzywa. PS4 chodzi nieco głośniej od PS3, ale tak naprawdę słyszalna była jedynie w momencie sczytywania danych z płyty z grą bezpośrednio po włożeniu jej do czytnika.

Pierwsze chwile z PlayStation 4 W pudle z grą znajduje się headset, kabel zasilający, HDMI oraz kontroler - Dual Shock 4. Kto trzymał w dłoniach jego poprzednika, szybko się odnajdzie, choć zmiany widać na pierwszy rzut oka. Chodzi przede wszystkim o ekran dotykowy w centralnym miejscu joypada, który nie jest jakoś szczególnie pomysłowo wykorzystany przez pierwsze gry. Kolejne zmiany to nieco inaczej wyprofilowane gałki analogowe oraz dwa nowe przyciski - Share oraz Options, które zastąpiły Select i Start. Pierwszy służy do łapania kadrów lub filmów z gry i udostępniania ich znajomym, drugi wyświetla opcje w grze lub menu konsoli. Tam, gdzie zwykle użylibyśmy przycisku Start (co przecież robiliśmy w trzech poprzednich generacjach PlayStation), teraz używamy "X" lub znajdującego się z tyłu kontrolera "R2".

PlayStation 4

bEUfZtav

Dziś trudno wyobrazić sobie konsolę bez dostępu do sieci, choć teoretycznie da się bez niej wytrzymać. Warto jednak ściągnąć pierwszą aktualizację (można to również zrobić bez podpinania konsoli do internetu - wystarczy nagrać ją na pamięć zewnętrzną i zainstalować na PS4), bo przynosi ważne funkcje - nagrywanie rozgrywki, robienie zdjęć lub korzystanie z PS4 z użyciem smartfona bądź tabletu. Do tego ostatniego konieczna jest darmowa aplikacja PlayStation App.

Po założeniu konta (lub użycia tego, które mieliśmy na PS3) możemy je połączyć z Facebookiem - tym sposobem nasi znajomi lub inna wybrana grupa zobaczą zdobyte w grze trofea lub dowiedzą się, w co aktualnie gramy. Możemy też przenieść awatara z facebookowego zdjęcia. Oczywiście integracja jest opcjonalna. Również bez FB PS4 pozwala na kontakt ze znajomymi lub grę z nimi.

PlayStation 4

bEUfZtaB

No i najważniejsze - gry. Z konsolą spędziliśmy dosłownie chwilę i udało nam się zobaczyć jedynie Killzone: Shadow Fall. Na prawdziwe ogrywanie startowych tytułów przyjdzie czas w najbliższych dniach, warto jednak odnotować kilka rzeczy. Po włożeniu płyty konsola sama zaczyna instalować grę - wyświetla wprawdzie pasek postępu, ale nie informuje, ile jej to zajmie. W przypadku Killzone'a miła niespodzianka nastąpiła szybko, w połowie paska postępu, bo już wtedy mogliśmy przystąpić do zabawy, podczas gdy w tle dociągała się reszta danych. Jednym z najfajniejszych elementów nowego systemu jest możliwość przełączania się między grą a aplikacjami - przykładowo, możemy w dowolnym momencie przerwać rozgrywkę, żeby odpisać na wiadomość, sprawdzić ile kosztuje w PS Store inny interesujący nas tytuł, a potem wrócić do gry. Wszystko odbywa się szybko i płynnie (włączanie PS Store za czasów PS3 trwało niemożliwie długo), choć widać wyraźnie, że nawigacja po menu przy włączonej grze jest nieco wolniejsza.

Pobawiliśmy się również przez chwilę kamerą - nie jest elementem podstawowego zestawu, ale można ją dokupić osobno. Poza wykorzystaniem w darmowym pakiecie prostych gierek możemy z jej użyciem logować się na swoje konto na PS4 - rozpozna naszą twarz.

Na testy czeka jeszcze wiele różnych funkcji PS4 - korzystanie z niej z użyciem tzw. drugiego ekranu (urządzenia przenośnego, PS Vity), strumieniowanie własnej rozgrywki do sieci lub oglądanie tej, którą chwalą się inni, wreszcie funkcje multimedialne, choć w tej kwestii PS4 na razie nie robi kroku do przodu (w tej chwili nie można włączyć na konsoli płyty CD z muzyką ani połączyć się z PC w celu obejrzenia filmu z twardego dysku komputera). Zapraszamy na Polygamię w następnych dniach, będziemy mieli dużo nowych materiałów związanych z konsolą. Macie jakieś pytania na temat PS4? Zadawajcie je w komentarzach, zbierzemy je i odpowiemy w osobnym tekście.

bEUfZtaC

Marcin Kosman

Sony PlayStation 4

  • Typ konsoli: Stacjonarna
  • Pamięć wbudowana: 500 GB
Udostępnij:
bEUfZtaF
Komentarze (0)
bEUfZtbr