Zmien skórke
Logo Polygamii

Od Silent Hilla 2 po NieRa: Automatę - ludzie grają szybko w gry i zbierają 1,7 miliona dolarów

To nowy rekord dla imprezy Summer Games Done Quick.

Żyjemy w czasach, w których nie tylko e-sport potrafi przynosić wielkie sumy pieniędzy. Czasami wystarczy, że w jednym miejscu zbierze się dużo osób, które potrafią naprawdę szybko przechodzić swoje ulubione gry, i można zrobić taką akcję charytatywną, że mucha nie siada. Games Done Quick udowadnia to od lat, ale dopiero co zakończona letnia edycja przebiła nawet dotychczasowe wysokie standardy imprezy.

Summer Games Done Quick uzbierało bowiem rekordowe 1,7 miliona dolarów. Dokładniej: 1 760 400$. Rok temu było to 1 294 139$, więc różnica jest bardzo duża. A kiedy jeszcze wziąć pod uwagę, że pierwsza edycja w 2011 uzbierała 21 397$… To się nazywa rozwój, co?

Zacna suma wpłynie ponownie na konto Lekarzy bez Granic (fr. Médecins Sans Frontières [MSF]), czyli międzynarodowej organizacji pozarządowej udzielającej pomocy medycznej w miejscach, gdzie inne organizacje jej odmówiły ze względu na niebezpieczeństwo. Lekarze zrzeszeni w MSF ratują ludzi w strefach działań zbrojnych czy epidemii. W kontynuowaniu swoich działań ponownie pomogły im gry. A dokładniej osoby, które potrafią je bardzo szybko przechodzić i ci, którzy chcą za to zapłacić.

W tym roku zresztą widzowie mieli pewien wpływ na przebieg speedrunów. Zebrano np. 2740 dolarów,  by speedrunner przeszedł NieR: Automata, w jednej ręce trzymając pluszaka. Widowiskowe było też przejście Portala 2 w trybie kooperacji… przez jedną osobę. Azorae zrobił to w nieco ponad 45 minut, grając na dwóch monitorach jednocześnie. Sam rozstrzał ogrywanych tytułów był jak zwykle ogromny – od Dark Soulsów 3, przez Brothers: A Tale of Two Sons, po Silent Hilla 2. Dla każdego coś dobrego.

Jeśli jesteście ciekawi, co tegoroczni uczestnicy wyprawiali, że uzbierali niemal 1,8 miliona dolarów, znajdziecie całą masę nagrań z imprezy na oficjalnym kanale Games Done Quick. Ci, którzy nie są przekonani do speedrunów, mogą jeszcze dać temu szansę – w parze z przechodzeniem gry bardzo często idzie rzeczowy komentarz rozbijający mechanikę danego tytułu na części pierwsze. Interesująca wiwisekcja.

Patryk Fijałkowski

Więcej na temat:

Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
  Subskrybuj  
Powiadom o

Popularne wpisy

Popularne Gry