Nowe PS5 ma słabsze chłodzenie? Zajrzeli do środka

Strona głównaNowe PS5 ma słabsze chłodzenie? Zajrzeli do środka
30.08.2021 11:35
Austin Evans sprawdza, czy nowy model PS5 ma słabsze chłodzenie
Austin Evans sprawdza, czy nowy model PS5 ma słabsze chłodzenie
Źródło zdjęć: © YouTube | Austin Evans

Możliwe, że nowe PS5 otrzymało słabsze chłodzenie. Austin Evans zajrzał do środka nowego modelu PlayStation 5, dokonał też pomiarów temperatury. Jest za wcześnie, by wydać wyrok, ale wiadomo jedno - konsola jest lżejsza, bo ma mniejszy radiator.

bEECEHuJ

Nowy model PS5 trafił do sklepów w Japonii i Australii. Wiadomo, że jednym z ulepszeń była śrubka do montowania stopki. Od teraz będzie można ją montować bez użycia dodatkowych narzędzi. Jednak nie to powinno zajmować głowy graczy. Ważniejszą sprawą jest słabsze chłodzenie, które miało trafić do nowego sprzętu od Sony.

Nowy model PlayStation 500 jest lżejszy o 300 gramów. Austin Evans postanowił sprawdzić, z czego to wynika. Zajrzał do środka nowej konsoli i porównał układy chłodzenia premierowego i nowego modelu. Różnica jest widoczna gołym okiem.

Pierwszą różnicą jest inny wentylator. Ten nowy, może być zdaniem dziennikarza bardziej wydajny. Nie wiadomo jednak, czy będzie w stanie skompensować zmiany w reszcie układu chłodzenia. Problemem jest bowiem sam radiator.

Porównanie wentylatorów PS5
Źródło zdjęć: © Twitter.com | Austin Evans
Porównanie wentylatorów PS5

Jak widać na fotografii, nowy model PS5 może mieć słabsze chłodzenie. Radiator jest mniejszy, ma mniej żeberek oraz mniejsze rurki cieplne. Może to oznaczać utrudnione odprowadzanie ciepła.

Układy chłodzenia nowego i starego modelu PS5
Źródło zdjęć: © Twitter.com | Austin Evans
Układy chłodzenia nowego i starego modelu PS5

Podejrzenia te zdają się potwierdzać testy. Austin Evans zmierzył temperaturę wydmuchiwanego z konsoli powietrza. W przypadku starszego modelu konsoli, powietrze, które opuszczało konsolę, miało temperaturę około 52 stopni Celsjusza. Powietrze wydmuchiwane z nowego PS5 miało już 55-56 stopni. Nie jest to ogromna różnica, ale nie sposób jej pominąć.

bEECEHuL

Niektórzy twierdzą, że wyższa temperatura na wyjściu, to dobra informacja. Ich zdaniem oznacza to, że nowy model konsoli lepiej odprowadza ciepło, co jest pożądane. Austin Evans zauważa w komentarzu pod swoim filmem, że jego zdaniem, to nie kwestia bardziej efektywnego odprowadzania ciepła, a właśnie zmniejszenia radiatora.

Dziennikarz porównał zaistniałą sytuację do komputera stacjonarnego, w którym wydajne, duże chłodzenie procesora zastąpione jest mniejszym, co przekłada się na wyższą temperaturę całego zestawy, bo układ chłodzenia sobie po prostu nie radzi. Jest jednak za wcześnie, by wydawać jednoznaczne wyroki. Zanim będzie można stwierdzić, że nowe modele PS5 faktycznie mają słabsze chłodzenie, trzeba by je przetestować przez dłuższy czas.

bEECEHvH