Nowa generacja konsol w 2004 roku?

Nowa generacja konsol w 2004 roku?29.11.2003 05:00
marcindmjqtx

Trzy wielkie firmy rywalizują o serca i portfele konsolowych graczy. W przyszłym roku będziemy świadkami nowej odsłony tego konfliktu. Na rynku pojawią się prawdopodobnie nowe konsole do gier

Trzy wielkie firmy rywalizują o serca i portfele konsolowych graczy. W przyszłym roku będziemy świadkami nowej odsłony tego konfliktu. Na rynku pojawią się prawdopodobnie nowe konsole do gier

Wielka wojna konsolowa

Wielka wojna konsolowa

Trzy wielkie firmy rywalizują o serca i portfele konsolowych graczy. W przyszłym roku będziemy świadkami nowej odsłony tego konfliktu. Na rynku pojawią się prawdopodobnie nowe konsole do gier

Sprzedaż obecnej generacji konsol - Sony Playstation 2, Nintendo GameCube oraz X-Boksa Microsoftu - osiągnęła już swój szczyt - twierdzi renomowana firma badania rynku US Bancorp Piper Jaffray. Sprzedaż tych konsol w przyszłym roku ma być nieco niższa niż w 2003 r., kiedy gracze w samych tylko w Stanach Zjednoczonych kupili ponad 22,3 mln „maszyn do gier”. To złe wiadomości dla Microsoftu i Nintendo, odbierają im bowiem nawet cień szansy na rywalizację z dominującym na rynku Sony Playstation 2.

- Wszystko wskazuje na to, że przekroczyliśmy właśnie szczytowy punkt w „cyklu życiowym” obecnej generacji konsol - uważa Tony Gikas, analityk rynku gier komputerowych. - Pora przygotować się do następnego rozdania.

Premiery nowych konsol spodziewane są najwcześniej na przełomie 2004 i 2005 roku. Na razie trwa zacięta rywalizacja o drugie miejsce na rynku pomiędzy Nintendo i Microsoftem. Chociaż sprzedaż Playstation 2 spada od kilku miesięcy, nic nie jest już w stanie zagrozić jej dominującej pozycji - ponad 60 mln sprzedanych konsol na całym świecie. Nintendo musiało nawet kilka miesięcy temu wstrzymać produkcję GameCube, ponieważ magazyny zapchane były niesprzedanymi konsolami. Tuż przed sezonem świątecznych zakupów doświadczony japoński producent (którego konsole dominowały na rynku przez większą część lat 80.) obniżył jednak cenę GameCube do 99 dol. - znacznie poniżej poziomu konkurencji - co spowodowało natychmiastowy wzrost sprzedaży. Microsoft odpowiedział na to akcją łączenia sprzedaży X-Boksa z subskrypcją do swojego serwisu internetowego X-Box Live.

Cała konsolowa „wielka trójka” pracuje nad nową generacją swoich „maszyn do grania”, chociaż na razie oficjalnie ogłosiło to tylko Nintendo. Japońska firma chce, by jej produkt tym razem znalazł się na rynku jako pierwszy - ponieważ przypisuje komercyjną porażkę GameCube temu, że konsola zadebiutowała później od swoich dwóch rywali. Nintendo poniosło w ostatnim kwartale straty - po raz pierwszy w swojej ponaddwudziestoletniej historii - i zamierza je odrobić, sprzedając konsolę nowej generacji jeszcze w 2004 r.

O GameCube 2 na razie wiadomo niewiele - poza tym, że „sercem” nowej maszyny będzie mikroprocesor wyprodukowany przez koncern IBM (który w różnym zakresie będzie uczestniczył także w produkcji konsol Sony i Microsoftu).

Intensywne prace trwają także w biurach projektowych koncernu Sony, który zamierza w przyszłym roku zadebiutować na rynku konsol kieszonkowych - zdominowanym w 95 proc. przez Nintendo Gameboy Advance. Przenośna Playstation będzie mogła pochwalić się dużo lepszą grafiką i efektami trójwymiarowymi godnymi Playstation 2, deklasując pod tym względem Gameboya. W odróżnieniu od swojego starszego rywala kieszonkowa Playstation będzie też działać jako małe centrum multimedialne - na miniaturowych dyskach o pojemności 1,8 GB będzie można sprzedawać nie tylko gry, ale też filmy i muzykę (Gameboy korzysta z cartridge'ów o stosunkowo niewielkiej pojemności).

Premiera Playstation 3 odbędzie się prawdopodobnie dopiero w 2005 roku. Sercem nowej konsoli ma być niezwykle wydajny - jak zapowiada Sony - procesor Cell opracowany we współpracy z IBM. Cell ma być układem uniwersalnym: znajdziemy go m.in. w telefonach komórkowych i telewizorach, a samą konsolę będzie zasilało kilka układów połączonych „równolegle” - być może nawet umieszczonych na tym samym kawałku krzemu. Do produkcji nowego układu Sony buduje kosztem ponad 1 mld dol. ultranowoczesną fabrykę pod Nagasaki w Japonii. Playstation 3 może zostać również wyposażone - jak mówi wiceprezes Sony Phil Harrison - w zintegrowaną kamerę cyfrową wysokiej rozdzielczości oraz system rozpoznawania gestów użytkownika (podobny do tego, z jakiego korzystał Tom Cruise w filmie „Raport mniejszości”).

Nową konsolę szykuje również Microsoft, chociaż i on nie ogłosił jeszcze dokładnie jej technicznych możliwości. Procesor X-Boksa 2 będzie produkowany przez IBM, a układ graficzny będzie nieco zmienioną wersją jednego z Radeonów firmy ATI - ale nic bliższego jeszcze nie wiadomo. Pierwsze informacje - a być może także prezentacje studyjnych wersji konsol - spodziewane są na wiosnę przyszłego roku. Szykuje się fascynujący pojedynek.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)