No Man’s Sky pozostanie niebem niczyim. Hello Games doszło do porozumienia ze SkyTV

No Man’s Sky pozostanie niebem niczyim. Hello Games doszło do porozumienia ze SkyTV

No Man’s Sky pozostanie niebem niczyim. Hello Games doszło do porozumienia ze SkyTV
Oskar Śniegowski
19.06.2016 12:46, aktualizacja: 19.06.2016 22:04

Czyli bezsensownej batalii prawnej szczęśliwe zakończenie.

Prawo jest z reguły dobrą rzeczą, jednym ze spoiw naszej cywilizacji, czasami jednak chęć unormowania wszystkiego prowadzi do absurdów, które nie powinny nigdy mieć miejsca. Takowym jest na przykład możliwość rejestrowania jako znaków handlowych poszczególnych słów. Pamiętacie sytuację z zarejestrowaniem słowa „candy” używanego w konotacji z grami komputerowymi przez korporację King - twórców Candy Crush Saga?  A może kiedyś obił się Wam o uszy proces wytoczony przez Apple jednej z polskich firm, w której posiadaniu znajdowała się domena a.pl, brzmiąca dość podobnie do zastrzeżonej nazwy tego największego producenta owoców na świecie?

I o ile rozumiem zastrzeganie nazw, całych tytułów i w szczególnych przypadkach, konkretnych kontekstów słowa, jeżeli coś kojarzy się z nim jednoznacznie (np. wspomniane Apple w odniesieniu do elektroniki), to kompletnym nieporozumieniem jest dla mnie możliwość rejestrowania poszczególnych słów ot tak. I na taką minę wpadło Hello Games ze swoim No Man’s Sky.

Okazuje się, że brytyjski moloch medialny British Sky Broadcasting zastrzegł słowo Sky prawem nazwy handlowej i tytuł kosmicznego symulatora miał ją bezsprzecznie naruszać. Spór ciągnął się od ponad 3 lat, jednak udało się go rozwiązać za porozumieniem stron. No Man’s Sky pozostanie No Man’s Sky.

Wbrew pozorom, to znaczący sukces studia kierowanego przez Seana Murray’a. Sky broni swojej marki niczym upośledzony lew, który atakuje wszystko i wszystkich, w każdym widząc wroga. Nie tak dawno temu, Microsoft został zmuszony do rebrandingu jednej ze swoich usług – dysku sieciowego SkyDrive (obecnie znany jako OneDrive), gdyż miała ona jednoznacznie kojarzyć się z brytyjskim nadawcą.

Szczęśliwe zakończenie cieszy, gdyż w przeciwnym wypadku premiera znowu mogłaby zostać przesunięta, a straty marketingowe byłyby zapewne trudne do oszacowania. Premiera No Man’s Sky na PC i PS4 już 9 sierpnia.

[Źródło: TheVerge]

Oskar Śniegowski

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)