Najlepsze gry strategiczne na PC i konsole

Najlepsze gry strategiczne na PC i konsole
25.07.2022 15:33
Frostpunk od 11 bit studios
Frostpunk od 11 bit studios
Źródło zdjęć: © Frostpunk

Dobre strategie do ogrania na konsolach? Rzuć okiem na kilka naszych propozycji. Warto zaznaczyć, że są to również tytuły dostępne na PC.

XCOM 2

Strategia turowa z dużym naciskiem na taktyczne starcia z siłami wroga. Przechytrzenie oponentów zawsze daje tu sporo satysfakcji, a jeśli nasi żołnierze przetrwają trudy bitwy, wtedy możemy liczyć na zdobycie przez nich punktów doświadczenia. To z kolei przekłada się na bardziej zaawansowane umiejętności oraz… większy ból dla gracza, gdy niefortunnie straci takiego weterana. Istotnym elementem całej zabawy jest także regularne rozbudowywanie swojej bazy, co z kolei przekłada się na różnego rodzaju przydatne bonusy. Misje można samodzielnie dobierać z mapy świata, natomiast same potyczki w systemie turowym są bardzo satysfakcjonujące. XCOM 2 to wciąż świetny tytuł, nawet mimo upływu lat.

Stellaris

Wiele gier umożliwia wcielanie się w rolę liderów, lecz mało która pozwala na uzyskanie takiej skali. Chwilę temu świetnie się bawiłeś w roli przywódcy jakiegoś państwa? Brawo, ale co powiesz na pójście o krok dalej i władanie kosmicznym imperium? Cała planeta to dopiero początek, ponieważ zaczniesz dążyć do kolonizowania kolejnych, a także wypowiadania wojen o międzygwiezdnej skali. Terraformowanie planet, budowanie kosmicznych megastruktur? W Stellaris na pewno znajdziesz sobie jakieś ciekawe zajęcie. Wybierz rasę, rozwiń jest technologię i odkrywaj proceduralnie generowany wszechświat w tej świetnej strategii.

Civilization VI

Nie każdy ma ochotę na kosmiczne podboje, więc kierowanie losami państwa osadzonego na pojedynczej planecie w gruncie rzeczy może się okazać kuszącą alternatywą. Cywilizacja VI to kolejna strategia turowa 4X. Będziemy odpowiedzialni za założenie pierwszego miasta, zapewnienie bezpieczeństwa naszym ludziom, rozwinięcie ich kultury oraz technologii, ustanowienie granic i znacznie, znacznie więcej. Bezwzględne rozpoczynanie konfliktów na przestrzeni setek lat? A może bardziej interesuje cię dyplomatyczne podejście? Cywilizacja VI daje ogromną swobodę w samym stylu rozgrywki oraz tym, co chcemy reprezentować naszą cywilizacją. Gra potrafi wciągać na setki godzin i może być przyczyną słynnej bolączki wielu ludzi, mianowicie syndromu jeszcze jednej tury.

Frostpunk

Frostpunk to strategia od polskiego 11 bit studios, która pozwala zrozumieć co się stanie, gdy spróbujemy wymieszać city builder z elementami survivalowymi. Tak zwany society survival ma skłaniać graczy do takiego zagłębienia się w symulację społeczeństwa, że w końcu powiedzą pod nosem: "No tak, najlepiej będzie wysłać dzieci do kopalni węgla". Żarty żartami, ale Frostpunk to nie tylko symulator budowania ludzkiej osady w niesprzyjających warunkach środowiskowych. To również gra, której celem jest regularne podrzucanie graczom trudnych wyborów. Poświęcisz życie określonej grupy ludzi, żeby uratować całą osadę? Jak daleko posuniesz się w naginaniu swojej moralności? Frostpunk pozwoli to sprawdzić.

Sudden Strike 4

W tym zestawieniu miały pojawić się gry strategiczne, które można znaleźć zarówno na PC, jak i na konsolach. Dobrym przykładem jest Sudden Strike 4 wraz z wydanymi dodatkami. Nie ma co ukrywać, że te bardziej dynamiczne strategie rozgrywane w czasie rzeczywistym, mogą być mniej wygodnie podczas ogrywania na konsoli, czyli siłą rzeczy za pomocą pada. Mimo tego w Sudden Strike 4 da się rozegrać całkiem przyjemne misje, w których jest spory nacisk na aspekty taktyczne, a ekran potrafi być po brzegi wypełniony akcją. Niezwykle pomocna okazuje się aktywna pauza, dzięki której można na spokojnie wydawać rozkazy. Sam tytuł ma do zaoferowania godną polecenia kampanię dla pojedynczego gracza, która jest osadzona w realiach drugiej wojny światowej.

Marcin Hołowacz, dziennikarz Polygamii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)