Michał Kiciński, współzałożyciel CD Projektu, ma nową firmę. Będzie wydawała gry indie
Mogło się wydawać, że Michał Kiciński na dobre odszedł z rynku gier, ale życie jest pełne niespodzianek. Współzałożyciel CD Projektu, który stworzyła światowej klasy Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077, wraca do gry wraz z firmą Retrovibe. Ale już bez planów na AAA.
Wydawnictwo Retrovibe, prowadzone przez Krzysztofa Paplińskiego i Michała Affelskiego, powstaje w miejsce Gaming Company. Niewielka firma wydała dwa znaczące tytuły. "Project Warlock", znakomicie przyjęty retro shooter stworzony w całości przez 17-letniego Jakuba Cisło, oraz "Warsaw", słabiej ocenianą, ale istotną i ambitną w założeniach turową strategię o powstaniu warszawskim.
A jaka będzie rola Michała Kicińskiego? Ten wpisany jest w KRS firmy jako wspólnik, ale nie członek zarządu. O powodach powrotu do gamedevu mówi sam:
Jest doświadczenie, jest nazwisko z ekstraklasy polskiego gamedevu. I są gry. Już teraz Retrovibe zapowiada, że w latach 2021-22 wyda aż 5 gier. Nadchodzi pixelartowe "Janosik 2", "Shardpunk: Verminfall" i "B.I.O.T.A.", platformowy "The Looter" oraz... "Project Warlock II".
- Pracujemy z zapalonymi deweloperami, którzy mogą zrealizować swoje marzenia bez ingerencji w ich wizję twórczą. Od właśnie zapowiedzianego "Project Warlock II" po oczekującego na datę premiery "The Looter" - chcemy stworzyć portfolio o zbliżonej stylistyce - zarówno graficznej, jak i gameplayowej. A to dopiero początek - mówi Krzysztof Papliński, współzałożyciel Retrovibe.
"Wydawnictwo na start zaprasza także do cyklu "Live Dev", cykl dziennych streamów z twórcami gier. "Przez najbliższy rok deweloperzy różnych tytułów będą nie tylko pokazywać swoje gry i zespoły, ale również zademonstrują zakulisowy wysiłek, który wiąże się z niezależną produkcją gier". Retrovibe liczy, że dzięki temu stworzy solidną społeczność fanów retro, zainteresowaną zarówno graniem, jak i tworzeniem gier w tej estetyce.