Magazyn przygodówkowy - luty 2019

Magazyn przygodówkowy - luty 2019

Magazyn przygodówkowy - luty 2019
vicek83
13.03.2019 13:20, aktualizacja: 13.03.2019 13:36

Magazyn przygodówkowy jest cyklem informacyjnym, w ramach którego zbieram, selekcjonuję i prezentuję nowinki ze świata gier przygodowych. Wbrew obiegowej opinii, że klasyczne przygodówki już dawno odeszły w niebyt, każdego miesiąca pojawiają się kolejne premiery. Nie wszystkie są warte uwagi, nie po każdej można się spodziewać ekscytującej, wielogodzinnej rozgrywki czy nowoczesnej oprawy. Wiele z nich to gry żywcem wyjęte z minionej epoki - stworzone przez pasjonatów i dla pasjonatów. Jednak... wciąż się pojawiają, pozwalając fanom gatunku organizować się w grupy, udzielać się w serwisach i na forach specjalistycznych, by wspólnie wyczekiwać na nowe perełki. A te się zdarzają, nie tylko dzięki studiom pokroju Wadjet Eye, które opanowały pixel art do perfekcji, ale i twórcom wciąż próbującym projektować point and clicki w nowoczesnej oprawie. Przykładem jest choćby Trüberbrook - gra, której świat powstał w znacznej części poprzez skanowanie i graficzną obróbkę ręcznie wykonanych makiet. Efekty tej mrówczej pracy są fenomenalne.

Obraz

Trüberbrook nie jest, rzecz jasna, jedyną współczesną przygodówką, która nie próbuje romansować z pixel artem. Wystarczy spojrzeć na grafiki z kilku zapowiedzianych gier, jak choćby 3 Minutes to Midnight, Gibbous: A Cthulhu Adventure, Harold Halibut czy nawet polskiego Irony Curtain: From Matryoshka With Love. Nie tylko miłośnicy retro mają na co czekać.

Luty nie był szczególnie owocnym miesiącem dla fanów klasycznych przygodówek. Wprawdzie pojawiło się kilka interesujących nowości, wśród których najbardziej obiecująco prezentuje się Rainswept, ale są to niemal wyłącznie tytuły niskobudżetowe. Zabrakło wśród nich produkcji, która miałaby szansę przebić się do świadomości szerszego grona odbiorców. Nieco lepiej wypadają w tym zestawieniu gry okołoprzygodowe, czyli narracyjne, zwane przez wielu symulatorami chodzenia, a także horrory. Historia Devotion, częściowo opisana przez Joannę na Polygamii (patrz: Poważne problemy Devotion), nie jest wprawdzie zbyt wesoła, ale miejmy nadzieję, że gra wróci na Steama i będzie oceniana wyłącznie ze względu na jej faktyczną jakość. Bez kontrowersji obyło się w przypadku Eastshade. I bardzo dobrze, bo historia wędrownego malarza jest według wielu przekonująca i angażująca. Adventure Gamers, czyli największy internetowy serwis poświęcony przygodówkom, przyznał grze maksymalną notę pięciu gwiazdek, a również Micz nie szczędził jej pochwał na łamach Pixela (ocena 84% i znaczek "Pixel poleca" mówią same za siebie).

Obraz

Warto zwrócić uwagę także na jedną lutową zapowiedź, która stanowi dla mnie wielką niespodziankę. Otóż ujawniono, że Technocrat Games i Wadjet Eye Games pracują nad kontynuacją świetnie przyjętego Technobabylonu. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że gra ma być... w trójwymiarze. Dave Gilbert zrobił wiele, by świat klasycznych dwuwymiarowych przygodówek w konwencji retro wypłynął na szerokie wody i stał się dla graczy na powrót pasjonujący. Nigdy bym się nie spodziewał, że po tym wszystkim Dave spróbuje swoich sił w grafice 3D. Przypadek Telltale Games pokazał nam jednak, że kto stoi w miejscu, ten może szybko i niepodziewanie wypaść z gry. Zatem... powodzenia Dave!

Po pozostałe przygodówkowe nowinki odsyłam Was do materiału wideo.

Tematy odcinka:

1. Lord Winklebottom - kampania na Kickstarterze (https://www.kickstarter.com/projects/256029787/lord-winklebottom-investigates/) 2. Investi-Gator: The Case of the Big Crime - kampania na Kickstarterze (https://www.kickstarter.com/projects/weneedbees/investi-gator-and-the-case-of-the-big-crime). 3. Przegląd Internetu: a) wywiady z Maciejem Miąsikiem oraz Andrzejem Kukułą i Andrzejem Miturą. b) najlepsze przygodówki 2018 roku według Adventure Gamers. 4. Zapowiedź Technobabylon 2. 5. Premiera Eastshade. 6. Premiera Rainswept. 7. Premiera STARDROP 8. Premiera The Dead Tree of Ranchiuna. 9. Premiera The Antidote. 10. Premiera Mr. Maze. 11. Premiera 3 Geeks. 12. Premiera The True Tales of Bloodstreet 13. 13. Kontrowersje wokół premiery Devotion. 14. Premiera Apartment327. 15. Premiera Not In Heaven. 16. Premiera Ellen. 17. Premiera Forgiveness.

Magazyn przygodówkowy [#11] - luty 2019

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)