W sensie metaforycznym, bo z Crystal Dynamics odchodzi scenarzystka dwóch ostatnich Tomb Raiderów. Niemiła wiadomość.

bETDDCSt

Ja wiem, że "scenarzysta" nie jest osobą, która zbyt często zwraca uwagę publiczności w grach komputerowych, niemniej - podobnie jak w filmach - są scenarzyści i scenarzyści. Niektórych szanujemy, bo dostarczyli najbardziej niezapomniane historie całej branży - wyobraźcie sobie czwarte Uncharted bez wszelkich dialogów albo Metal Geara pozbawionego wykręconej w każdą stronę fabuły. Są zatem nazwiska, które warto śledzić. I jeżeli do tej grupki zaliczaliście Rhiannę Pratchett, córkę legendy fantastyki, która pracowała nad Heavenly Sword, oryginalnym Mirror's Edge, BioShock Infinite, a ostatnio prowadziła fabularne odrodzenie Lary Croft - no, to zaczyna nowy etap.

Crystal Dynamics napisało wczoraj na swoim Tumblrze:

A pani Pratchett wolała po prostu profil na Twitterze. "No to pakuję swój czekan i żegnam się z Larą. Ale chciałabym wierzyć, że zrobiliśmy razem coś dobrego. Może nawet trochę zmieniliśmy ogólny krajobraz gier. To cholernie dobre uczucie", po czym klasycznie dziękuje wszystkim fanom. Powody rozstania z Crystal Dynamics pozostaną dla nas tajemnicą. Niestety. Bo przecież czytaliśmy już kiedyś, że odrodzenie Tomb Raidera planowane było jako trylogia. Nawet widzieliśmy domniemany tytuł trzeciej produkcji - Shadow of the Tomb Raider.

bETDDCSv

Czy Lara bez Rhianny utraci swoją obecną charyzmę? Chciałbym wierzyć, że nie, ponieważ to naprawdę dobre gry, więc wolę zachować pewien optymizm. Ale nie sposób w przypadku Lary zapomnieć o porównaniach do Uncharted. Gdzie zresztą wyszło całkiem podobnie, bo Neil Druckmann nie dołożył się do scenariusza Oszustwa Drake'a, co w efekcie doprowadziło (moim zdaniem, rzecz jasna) do najsłabszej historyjki w dziejach serii. Jasne, to produkcje AAA, nastawione na widowisko, rozdmuchane sceny akcji, wizualną orgię. Ale bez ludzkiej, fajnej postaci w centrum o wiele trudniej się w nie wkręcić.

The First 27 Minutes of Rise of the Tomb Raider

Trzeba też poczekać, by zobaczyć gdzie i po jakiej stronie wyląduje teraz Rhianna. Bo raczej na pewno nie zniknie z naszej branży.

Adam Piechota

Komentarze (8)
bETDDCTr