Kto zarobił najwięcej podczas pandemii? Twórcy gier rzecz jasna
CD Projekt z czterema reprezentantami, ale numer jeden tym razem należy do Techlandu.
Magazyn Forbes przygotował zestawienie, w którym wylicza kto podczas pandemii koronawirusa nie tylko nie stracił pieniędzy, a pomnożył swój majątek. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że najlepiej poradziła sobie branża gier wideo. Giełdowy indeks WIG Games od szczytu notowań sprzed pandemii zyskał aż 28 proc. To z kolei przekłada się na wyniki przedstawicieli branży gier wideo w zestawieniu Forbesa "Najbardziej bogacących się w kryzysie".
Czytaj też: Nowa siedziba Techlandu. Tak wygląda od środka
Pierwsze miejsce przypadło w udziale Pawłowi Marchewce, szefowi Techlandu. Wycena jego majątku to 6,2 mld (wzrost o 3,2 mld zł). Przy okazji zestawienia, prezes wrocławskiego studia udzielił wywiadu Piotrowi Karnaszewskiemu, który zapytał, czy twórcy "Dying Light" nie zamierzają pójść śladem CD Projektu i najpierw ogłoszą datę premiery, a potem ją przesuną.
- Nikt nie robił lepszego show wokół swoich produktów niż Steve Jobs. Pamiętam, jak po, wydawałoby się, skończonej prezentacji, nagle odwracał się do publiczności i mówił” „a teraz słuchajcie, najlepsza wiadomość jest taka, że nowy iPhone… jest już od jutra w sklepach!”. I ludzie biegli ustawiać się w nocy w kolejce. Nie twierdzę, że tak zrobimy, ale na pewno zaskoczymy czymś fanów – odpowiedział Marchewka.
Czytaj też: Co z Dying Light 2? Co się dzieje w Techlandzie?
Wróćmy do zestawienia. Drugie miejsce zajął Tomasz Biernacki, współwłaściciel sieci Dino Polska, podium zamyka Marcin Iwiński. Współzałożyciel wyceniany jest na 4,2 mld (wzrost o 1,5 mld). Tuż za strefą medalową znalazł się jego partner, Michał Kiciński z niemal bliźniaczym wynikiem. Piąte miejsce to również CD Projekt, tym razem w osobie Piotra Nielubowicza. Barwy twórców "Cyberpunk 2077" i Wiedźmin 3: Dziki Gon" reprezentuje jeszcze Adam Kiciński, który uplasował się na 10 miejscu.
Na tym jednak obecność gamingowej branży się nie kończy. Na szóstej pozycji znalazł się Maciej Popwicz, główny udziałowiec mobilnego Ten Square Games. Na dalszych miejscach znajdziemy Krzysztofa Kostowskiego i Michała Kojeckiegoi z PlayWay, Krzysztofa Kwiatka z Creepy Jar oraz Adam Pernal, drugi reprezentant Ten Square Games w zestawieniu.