Kim jest Kamala Khan, główna bohaterka "Marvel's Avengers"?

Kim jest Kamala Khan, główna bohaterka "Marvel's Avengers"?

Kim jest Kamala Khan, główna bohaterka "Marvel's Avengers"?
14.09.2020 13:25

Kamala Khan jest idealną przewodniczką po świecie "Marvel's Avengers". To uosobienie każdej fanki i fana komiksowego uniwersum. Z jednej strony typowa nerdka, cytująca z pamięci kolejne wersy papierowych wydań Marvela, z drugiej nastoletnia, roztropna dziewczyna z ikrą.

Ms. Marvel, podobnie jak Spider-Man, boryka się z przyziemnymi problemami. A takich superbohaterów lubimy najbardziej. Z takimi najłatwiej nam się utożsamić. Podobne założenie przyświecało twórcom Crystal Dynamic, z którymi rozmawiałem tuż przed premierą "Marvel's Avengers".

- Kamala idealnie pasowała do budowania narracji w całej historii “Marvel’s Avengers”. W grze nie jest jeszcze superbohaterką, ma swoje moce, ale dopiero uczy się ich używać. Kiedy poznaje Avengersów, my poznajemy ich razem z nią. Staje się naszą przewodniczką po tym świecie – tłumaczyła mi Shana Bryant, jedna z producentek gry.

Kamala, znana też jako Ms. Marvel, jest z historycznego punktu widzenia figurą nową w palecie komiksowego uniwersum. Swój debiut zaliczyła w 2013 r., pojawiając się przelotnie w "Captain Marvel", gdzie dała się poznać jako wielka fanka tytułowej superbohaterki i od której później zapożyczy pseudonim. Pełnoprawnego zeszytu doczekała się rok później.

"Ms Marvel. Niezwykła" został zresztą wydany w Polsce nakładem wydawnictwa Egmont, wraz z kolejnymi siedmioma tomami.

325260698928558706

Kamala Khan jest Pakistanką. Urodziła się, wychowała i mieszka w Jersey City. Jej rodzice: Yusuf Khan (którego poznajemy w grze "Marvel's Avengers") i Muneebi Khan, oraz brat Aamir Khan przybyli do USA z Karaczi, największego miasta w Pakistanie.

Pewnej nocy nad Jersey rozpościera się tajemnicza mgła. Gdy zjawisko atmosferyczne znika (razem z przedziwnym snem o Kapitanie Ameryce, Iron Manie oraz Captain Marvel), Kamala odkrywa w sobie moce polimorficzne. W skrócie: może powiększać i zmieniać swoje ciało dowolnie. Dopiero z czasem nauczy się je kontrolować.

"Ms. Marvel" zarówno jako komiks i postać to recykling patentów przerabianych niejednokrotnie ze Spider-Manem czy X-Menami. Ot, kolejna nastolatka-outsiderka borykająca się z nastoletnimi problemami i mityczną w świecie komiksów "wielką odpowiedzialnością". Jednak ekipa twórców Marvela w składzie: Sana Amanat and Stephen Wacker, G. Willow Wilson oraz rysownicy Adrian Alphona i Jamie McKelvie, potrafiła stworzyć postać głęboką, interesującą i przede wszystkim – z charakterem.

Kamala jest nie tylko emigrantką i muzułmanką w Stanach Zjednoczonych XXI wieku, która musi zmierzyć się ze swoją religijnością i kulturą – jest też kobietą wchodzącą w dorosłość, w dodatku w zmaskulinizowanym świecie. Peter Parker był mało roztropnym nastolatkiem, który z problemami starał się wieść podwójne życie. Kamala i jej superbohaterskie, tajne alter ego to tylko wierzchołek góry lodowej.

325260698928886386

Do tego Ms. Marvel nie walczy (przynajmniej w początkowych zeszytach) o pokój na świecie. Twórcy komiksu postawili na lekkość i bezpretensjonalność, stawiając Kamalę w roli obrończyni jej sąsiedztwa. Dopiero z czasem dołącza do ekipy Avengers, z której finalnie odejdzie.

"Ms. Marvel" stała się sporym sukcesem i dość szybko zyskała rzeszę fanów. I nie dlatego, że jest "pierwszą muzułmańską superbohaterką". To sprawnie i zgrabnie napisana historia, pełna uroku i inteligentnego humoru. Oczywiście, jak u Marvela, komiks komiksowi nierówny i wszystko zależy od autora, ale większość przygód Kamali dostępnych na polskim rynku broni się i niejednokrotnie przebija współczesne, bełkotliwe zeszyty X-Menów czy nawet Spider-Mana.

W Stanach Zjednoczonych komiks stał się kulturowym fenomenem. Pierwszy numer Ms. Marvel otrzymał Barack Obama z rąk twórców, poszczególne zeszyty okupowały listy amerykańskich bestsellerów, a wprowadzanie Kamali Khan do filmowego uniwersum Marvela zapowiedział sam Kevin Feige. Mało tego: Ms. Marvel ma doczekać się własnego serialu na platformie Disney+, do którego zdjęcia mają ruszyć wkrótce, a castingi już trwają. Jedna z plotek głosi również, że Kamala może pojawić się w kinowym filmie "Captain Marvel 2" zapowiedzianym na 2022 r.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)