Kalifornijski uniwersytet oferuje stypendia dla esportowców
Na razie co prawda tylko dla tych, których dyscypliną jest League of Legends, ale jak to się mówi – małymi kroczkami…
01.04.2016 13:04
Ciekawą propozycję dla swoich studentów przygotował parę dni temu Uniwersytet Kalifornii w Irvine. Władze uczelni postanowiły stworzyć program stypendialny dla… esportowców. Na razie wsparcie będzie mogło otrzymać dziesięciu najlepszych zawodników, na terenie kampusu powstanie też specjalna arena do rozgrywania turniejów i prowadzenia relacji w Internecie. Tak o przedsięwzięciu mówi Thomas Parham, odpowiedzialny na uniwersytecie za sprawy studenckie:
Wszystko to jest kolejnym krokiem do uznania eSportu za pełnoprawną dziedzinę, pisaliśmy też o greckim zawodniku, który otrzymał od rządu warunkowe odroczenie służby wojskowej właśnie ze względu na rozgrywki League of Legends, a dzięki staraniom Riot Games, uczestnicy turniejów w Stanach Zjednoczonych mogą otrzymać specjalną wizę przeznaczoną między innymi dla sportowców z krajów, gdzie taka jest wymagana.
Co ciekawe, Riot w ogóle bardzo poważnie podchodzi do tematu i uniwersytet w Irvine nie jest jedyną amerykańską uczelnią oferującą stypendia dla esportowców. Twórcy League of Legends prowadzą cały program dla uniwersytetów z Ameryki Północnej, w którym, wliczając najnowszy „nabytek”, bierze udział 581 uczelni podzielonych na cztery regiony.
W ramach North American Collegiate Championship (NACC) Riot nie tylko organizuje turnieje, ale też aktywnie wspiera uczelnie pomagając im tworzyć infrastrukturę i organizować hotele dla przyjeżdżających zawodników. Są też plany na podobną inicjatywę w Europie, jednak ze względu na wiele języków używanych na naszym kontynencie i zróżnicowanie uczelni wyższych nie jest to takie proste, jak w przypadku Ameryki Północnej.
Warto dodać, że w Polsce również mamy podobne inicjatywy, choć nie na taką skalę i działające trochę inaczej. W ubiegłym roku technikum w Kędzierzynie-Koźlu uruchomiło klasę o profilu esportowym, a pomysł okazał się na tyle dobry, że od nowego roku szkolnego w całej Polsce wystartuje kilkanaście podobnych klas. Mało tego, przy Warszawskiej Szkole Filmowej powstało Liceum Kreacji Gier, w którym pod okiem doświadczonych deweloperów (między innymi Kacpra Kwiatkowskiego i Grzegorza Mazura z Vile Monarch) młodzież będzie uczyła się tworzenia gier wideo.