Zmien skórke
Logo Polygamii

Już wiemy, dlaczego CD Projekt Red otworzył nowe studio we Wrocławiu

CD Projekt ogłosił nowy projekt - będzie to MMO.

Witam wszystkich w to piękne, rodzinne święto. Zapewne właśnie dobijacie do wysp obfitości, którymi są suto zastawione stoły. Życzę wam smacznego, a przede wszystkim zdrowych i wesołych Świąt.

Myślicie sobie, że branża też świętuje? O nie, ja mam na przykład świąteczny dyżur w redakcji, zaś deweloperzy przygotowali dla was kilka niespodzianek, czego przykładem będą dzisiejsze newsy.

Oglądając uważnie kartę “Morenn, Córy Puszczy” gracze Gwinta odkryli, że w dolnej części ramki zakodowany jest adres url, prowadzący do strony internetowej z tajemniczym symbolem trzech kryształów. Trafnie rozpoznano w nich symbol związany z rodzimym systemem RPG… W źródle strony krył się numer klasycznego BBSa, a tam – spora garść informacji.

Wszystko wskazuje na to, że CD Projekt Red wyda grę MMO, która – zapewne ku rozpaczy fanów Wiedźmina – osadzona będzie w świecie Kryształów Czasu, naszego rodzimego systemu RPG, stworzonego w latach dziewięćdziesiątych przez Artura Szyndlera oraz redakcję Magii i Miecza. Podręcznik do gry początkowo publikowany była w odcinkach na łamach czasopisma Magia i Miecz, a dopiero w 1998 pojawiło się wydanie książkowe.

Jakby nie było, to krok bardzo ryzykowny. Na masowych erpegach potknął się niejeden deweloper i większość produkcji abonamentowych przeszło na system f2p. CDProjekt Red ma na to rozwiązanie: gra będzie dostępna od początku za darmo, w rewolucyjnym systemie d2p (dig to play). Część zasobów sprzętowych graczy będzie wykorzystywana do kopania bliżej nieokreślonej kryptowaluty. Na chwilę obecną rozważane jest ethereum, albo wymagające stworzenia od podstaw crystalicum. Od razu pojawiają się wątpliwości: na ile konieczność kopania kryptowaluty przez nasz system wpłynie na wydajność w grze? Wymagania systemowe nie są jeszcze znane, ale już teraz gracze żartują sobie, że bez czterech kart graficznych nawet jej nie odpalimy.

Jednym z największych wyzwań dla twórców każdego MMO jest stworzenie ciekawego “endgame’u”. Crystals of Time MMO mają go w założeniu nie mieć – gra będzie się nieustannie rozwijać. Największą zaletą gry ma być proceduralny system tworzenia questów, oparty o system polityczny świata gry – Orchii, a przede wszystkim o walkę ras i klas. Działania graczy mają wpływać na to, która frakcja osiągnie swoje bieżące cele, a zmiany będą widoczne dla wszystkich. Oznacza to, że świat na każdym z planowanych początkowych trzech serwerów gry będzie wyglądał zupełnie inaczej. Na jednym może dojść do wielkiego buntu ras zniewolonych przez orkowe Imperium Katanów, próby obalenia ustalonego przez nich porządku; na innym zmasowany atak graczy na świątynię jednego z bogów może przynieść wielką zimę i nadejście tajemniczych potworów.
Jeżeli chodzi o szczegóły dotyczące mechaniki, spodziewajcie się kilkudziesięciu umiejętności i talentów. Samo tworzenie postaci ma trwać dwie godziny i uwzględniać takie ikoniczne umiejętności, jak “tkanie gobelinów”.

Artur Szyndler

Na potrzeby rozwijania gry CDP Red otwiera nowe studio we Wrocławiu, gdzie gra będzie rozwijana równolegle z Cyberpunkiem 2077. Według bardzo wstępnych szacunków, Orchię będziemy przemierzać już latem 2020 roku. Więcej informacji poznamy zapewne na tegorocznych targach E3… tudzież, zgodnie z ostatnimi trendami, na kilka (tygo)dni przed nimi.

Więcej na temat:

11
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
8 Komentarze
3 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
prophetsor
Użytkownik

Jak bardzo chciałbym żeby to nie był tylko żart 🙁
Aczkolwiek co do systemu d2p nie jestem przekonany.

prophetsor
Użytkownik

“Samo tworzenie postaci ma trwać dwie godziny i uwzlędniać takie ikoniczne umiejętności jak tkanie gobelinów”
Cukier!

D4INTY
Użytkownik

Pomysłowa wkrętka. Najbardziej uśmiałem się z d2p 😀

focka01
Użytkownik

ALE d2p to nie jest wcale taki głupi pomysł, gdyby tylko kopanie nie pożerało tylu zasobów.

sebogothic
Użytkownik

Oczywiście w jakimś istniejącym uniwersum, bo CDP RED nie jest w stanie wymyślić własnego. 😀

Bartosz Witoszka
Redaktor

Troszkę pachnie mi to prima aprilis, ale wszystko wydaje się “legitne”. Już ludzie wcześniej kombinowali z tymi kartami do Gwinta, jak z tą okładką raportu.

Washburne
Użytkownik

Podejrzewam, że przy d2p grafika byłaby na poziomie gry zrobionej za pomocą RPG Makera…

Lord Bart
Użytkownik

Już chciałem napisać, że zepsują KaCety, ale… 01.04.
Ufff, co za ulga, niesamowita. Brawo Joasiu, brawo, udało Ci się 😛

soulsonist
Użytkownik

Swietny sposob na wkrecenie 🙂 takie poczucie humoru szanuje! 🙂

Popularne wpisy

Popularne Gry