Jeszcze prasa nie zginęła? Wkrótce pojawią się w Polsce aż dwa pisma o grach

Jeszcze prasa nie zginęła? Wkrótce pojawią się w Polsce aż dwa pisma o grach
Paweł Olszewski

22.09.2016 12:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

I to nawet ciekawie się zapowiadające, co jest miłą odmianą po Crafterze i tego typu wynalazkach.

Crafter to wydawane przez wydawnictwo Bauer (to samo co CD-Action) pismo o Minecrafcie. Doceniamy grę Notcha i to, jak bardzo zmieniła rynek (moda na early access, moda na survivalowe sandboksy), ale niekoniecznie w nią gramy, a tym bardziej o niej czytamy. Ale biznesowo musi się to opłacać, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych magazynach o grach. Z całej masy tematycznych periodyków został na naszym rynku przecież tylko PSX Extreme i PIXEL. Nowe inicjatywy wydawnicze nie będą jednak z nimi raczej bezpośrednio konkurowały.

Obraz

Pierwszy, pozbawiony jeszcze tytułu "nowy magazyn o retrogamingu" pojawi się w październiku. Za inicjatywę odpowiada Bauer. Pismo reklamowane jest hasłem "moc klasycznych gier". Co dla wrocławskich redaktorów oznacza "klasyka" i "retro", jak chcą ograć temat? W jakim cyklu wydawniczym i czy, podobnie jak CDA, z płytami, ale np. ze starszymi grami bez DRM-ów? Wrocławianie milczą, wysyłając w odpowiedzi na moje pytanie o szczegóły tylko zdawkowego maila o treści "Wkrótce będzie wiadomo więcej. Cierpliwości.". Cóż, w oczekiwaniu na nastanie tego "wkrótce" można więc zerknąć na zajawkę Kompendium Plus, czyli drugi projekt mogący was zainteresować.

Redakcja w której znajduje się między innymi Paweł Kazimierczak (ex Neo Plus, film "Thank you for Playing") pisze o wskrzeszeniu idei "kompendiów, które podsumowują większy wycinek czasu niż ostatni miesiąc, a tym samym mogą sobie pozwolić na ciekawszą formę". Widać to nie tylko po nawiązującej do klasyki kompendiów, mocno oldskulowej formie wydania, ale też doborze tematów. Przekrojowych, wspominkowych i ponadczasowych.

Obraz

Trochę kontrastuje z tym zapowiedź artykułu odpowiadającego na pytanie, czy warto kupować PlayStation VR na premierę albo zbiór "wszystkich najlepszych i najgłośniejszych gier na PS4, PC i XONE w jednym miejscu". Hmn, czy aby na pewno są to teksty "jakich nie znajdziecie w sieci"? Tutaj zapala mi się mała lampka ostrzegawcza, ale trzymam za chłopaków kciuki bo wiem, że przede wszystkim celują w naprawdę dobrą publicystykę i ponad dwudziestu doświadczonych autorów, którzy pisali dla Playa, Neo Plus i SS-NG.

Warto też dodać, że to rzecz robiona hobbystycznie, po godzinach, a nie współpraca z dużym wydawcą. Podobnie było w przypadku filmu "Thank you for Playing", wcześniej też odbędzie się więc zbiórka społecznościowa na portalu polakpotrafi.pl.

Nie znamy dokładnych dat premiery ani cen. Wiadomo natomiast, że pierwsze w kioskach pojawi się wydawnictwo Bauera. Pierwszy numer Kompendium to mniej więcej początek 2017 roku, już dziś sprawdzić można natomiast demo.

Paweł Olszewski

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)