Jeszcze prasa nie zginęła? Wkrótce pojawią się w Polsce aż dwa pisma o grach

Strona głównaJeszcze prasa nie zginęła? Wkrótce pojawią się w Polsce aż dwa pisma o grach
22.09.2016 12:56
Jeszcze prasa nie zginęła? Wkrótce pojawią się w Polsce aż dwa pisma o grach
Paweł Olszewski
Paweł Olszewski

I to nawet ciekawie się zapowiadające, co jest miłą odmianą po Crafterze i tego typu wynalazkach.

Crafter to wydawane przez wydawnictwo Bauer (to samo co CD-Action) pismo o Minecrafcie. Doceniamy grę Notcha i to, jak bardzo zmieniła rynek (moda na early access, moda na survivalowe sandboksy), ale niekoniecznie w nią gramy, a tym bardziej o niej czytamy. Ale biznesowo musi się to opłacać, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych magazynach o grach. Z całej masy tematycznych periodyków został na naszym rynku przecież tylko PSX Extreme i PIXEL. Nowe inicjatywy wydawnicze nie będą jednak z nimi raczej bezpośrednio konkurowały.

326801997871470634

Pierwszy, pozbawiony jeszcze tytułu "nowy magazyn o retrogamingu" pojawi się w październiku. Za inicjatywę odpowiada Bauer. Pismo reklamowane jest hasłem "moc klasycznych gier". Co dla wrocławskich redaktorów oznacza "klasyka" i "retro", jak chcą ograć temat? W jakim cyklu wydawniczym i czy, podobnie jak CDA, z płytami, ale np. ze starszymi grami bez DRM-ów? Wrocławianie milczą, wysyłając w odpowiedzi na moje pytanie o szczegóły tylko zdawkowego maila o treści "Wkrótce będzie wiadomo więcej. Cierpliwości.". Cóż, w oczekiwaniu na nastanie tego "wkrótce" można więc zerknąć na zajawkę Kompendium Plus, czyli drugi projekt mogący was zainteresować.

Redakcja w której znajduje się między innymi Paweł Kazimierczak (ex Neo Plus, film "Thank you for Playing") pisze o wskrzeszeniu idei "kompendiów, które podsumowują większy wycinek czasu niż ostatni miesiąc, a tym samym mogą sobie pozwolić na ciekawszą formę". Widać to nie tylko po nawiązującej do klasyki kompendiów, mocno oldskulowej formie wydania, ale też doborze tematów. Przekrojowych, wspominkowych i ponadczasowych.

326801997871667242

Trochę kontrastuje z tym zapowiedź artykułu odpowiadającego na pytanie, czy warto kupować PlayStation VR na premierę albo zbiór "wszystkich najlepszych i najgłośniejszych gier na PS4, PC i XONE w jednym miejscu". Hmn, czy aby na pewno są to teksty "jakich nie znajdziecie w sieci"? Tutaj zapala mi się mała lampka ostrzegawcza, ale trzymam za chłopaków kciuki bo wiem, że przede wszystkim celują w naprawdę dobrą publicystykę i ponad dwudziestu doświadczonych autorów, którzy pisali dla Playa, Neo Plus i SS-NG.

Warto też dodać, że to rzecz robiona hobbystycznie, po godzinach, a nie współpraca z dużym wydawcą. Podobnie było w przypadku filmu "Thank you for Playing", wcześniej też odbędzie się więc zbiórka społecznościowa na portalu polakpotrafi.pl.

Nie znamy dokładnych dat premiery ani cen. Wiadomo natomiast, że pierwsze w kioskach pojawi się wydawnictwo Bauera. Pierwszy numer Kompendium to mniej więcej początek 2017 roku, już dziś sprawdzić można natomiast demo.

Paweł Olszewski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)