Japońska reklama Sony plagiatem animacji niezależnych artystów

Ciężko w tym przypadku mówić o inspiracji.

Japońska reklama Sony plagiatem animacji niezależnych artystów
Bartosz Witoszka

05.12.2019 16:00

Miesiąc temu pisałem dla Was o aplikacji ułatwiającej śledzenie nawyków, The Fabolous, która została oskarżona o plagiat platformówki Gris. Rozmowy pomiędzy twórcami apki a Devolver Digital (wydawca gry) ciągle trwają, ale ciężko w tym przypadku powiedzieć o inspiracji. Oczywiście, w branży kreatywnej to nic niezwykłego, ale rzadko dochodzi do sytuacji, w których ktoś nieświadomie się zainspirował. Znacznie częściej mamy do czynienia z oszustwami wynikającymi ze zbliżającego się terminem oddania zlecenia lub zwykłego lenistwa (sam nie wiem, która opcja jest gorsza).

Trudno powiedzieć, co dokładnie było przyczyną plagiatu, jakim jest reklama japońskiego oddziału Sony. Kilkuminutowy filmik łączący w sobie przepiękną muzykę i ciekawy montaż, który miał w kreatywny sposób przedstawić katalog gier PlayStation, został opublikowany 29 listopada. Wraz z pojawiającymi się materiałami, na których porównywane są konkretne sceny materiału z pracami innych animatorów, film został usunięty z oficjalnego kanału i teraz dostępny jest jako “reupload” na kilku kanałach. Zresztą, zerknijcie sami:

Reżyserem filmu był Kevin Bao, a sprawa zaczęła robić się jeszcze bardziej podejrzana po tym, gdy z Sieci zaczęły znikać prace artysty łącznie z jego portfolio. Do tego, konto na Instagramie Bao znikneło, co raczej nie wróży dobrze artyście i cała sprawa nie skończy się na zrzuceniu winy na freelancerów, tak jak w przypadku aplikacji opisanej na początku.

Bartek Witoszka

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.