Zmien skórke
Logo Polygamii

Twórcy aplikacji pomagającej śledzić nawyki oskarżeni o plagiat GRIS

A może to zwykła inspiracja?

Kiedy myślisz sobie, że w grudniu nie ukazują się już żadne ciekawe gry (bo przecież “wszystko” ukazało się w październiku i listopadzie, żeby załapać się na branżowe nagrody), hiszpańskie Nomada Studio wstaje od stołu i mówi: “Potrzymajcie mi piwo”. Przepięknie wykonane GRIS zachwyciło zarówno recenzentów, jak i graczy, a cudowna ścieżka dźwiękowa grupy Berlinist do dziś kołacze mi się gdzieś w głowie, przypominając o walce z wielkim ptakiem czy przemierzaniu podwodnych ruin. Podobnie uważa zresztą Paweł Wysowski, który w polygamijnej wideorecenzji dał wysokie 4,5/5.

No dobra, starczy tych zachwytów, do rzeczy. Aplikacja The Fabulous śledzi nasze codzienne nawyki i pomaga pozbywać się tych negatywnych, tak by żyło się nam lepiej. Unormowanie cyklu dobowego (o, przydałoby mi się) czy pomoc w koncentracji na zadaniu (nie pogardzę) – to tylko kilka rzeczy, w których pomóc ma aplikacja. Nie jest to jednak nic niezwykłego, a App Store i Google Play wypełnione są podobnymi programami. The Fabulous ma jednak ciekawie zaprojektowaną interfejsy, a niektóre animacje czy sceny wzbudziły szczególne zainteresowanie Devolver Digital, wydawcy GRIS.

Jak widzicie na powyższym wideo, sama postać czy jej ruchy są żywcem wyjęte z produkcji hiszpańskiego studia. Postać w logo aplikacji (okładka wpisu) również przypomina tą GRIS. Sami Ben Hassine, dyrektor studia odpowiedzialnego za stworzenie aplikacji, broni się przed zarzutami o plagiat:

Fabulous ma misję pomagania ludziom w prowadzeniu zdrowszego życia. Projekt rozpoczęliśmy pięć lat temu. Od samego początku, ponieważ sami jesteśmy graczami, inspirowaliśmy się grami, takimi jak Journey, Monument Valley i książkami, takimi jak Mały Książę czy Alchemik, aby stworzyć nasze uniwersum.

Dodaje również, że za stronę graficzną aplikacji odpowiada dwóch freelancerów i niewykluczone, iż jeden z nich zbyt mocno zainspirował się grą, którą lubi. Cały czas trwają rozmowy z Devolver Digital, by jak najszybciej wyjaśnić całą sytuację.

Bartek Witoszka

Więcej na temat:

1
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
1 Komentarze
0 Odpowiedzi
1 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aimagylop
Użytkownik

Sklep Google Play jest tak pełen “zwykłych inspiracji” z innych aplikacji że szkoda gadać.

Popularne wpisy

Popularne Gry