Gry wideo pozwalają na "rozciągnięcie" uwagi wzrokowej

marcindmjqtx

19.11.2010 11:55, aktual.: 06.01.2016 15:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podobnie, jak ćwiczenia fizyczne pozwalają na rozciągnięcie i wyćwiczenie mięśni, gry wideo z dużą ilością akcji ćwiczą uwagę wzrokową, czyli zdolność do wychwytywania istotnych informacji wizualnych.

Badania dr Daphne Bavelier z Uniwersytetu Rochester już wcześniej pokazywały, że granie w gry wideo takie jak Halo czy Call of Duty poprawia wzrok. Najnowsze badania jej grupy, omówione w czasopiśmie "Wiley Interdisciplinary Reviews: Cognitive Science" pokazują, że gry mają również wpływ na uwagę wzrokową, to jest mechanizm pozwalający na wybranie ważnych informacji wychwytywanych przez wzrok przy jednoczesnym ignorowaniu informacji nieistotnych. Cytując głównego autora badania, Bjorn Hubert-Wallandera:

Uwaga wzrokowa jest kluczowa w zapobieganiu przeładowaniu sensorycznemu, ponieważ mózg przez cały czas otrzymuje przytłaczający napór informacji wzrokowych. To zdolność szczególnie istotna podczas działań wymagających przetwarzania wizualnego, takich jak prowadzenie samochodu czy wyszukiwanie twarzy przyjaciela w tłumie ludzi, więc nie jest specjalnie zaskakujące, że naukowcy od dawna interesowali się sposobami na zmienianie, rozszerzanie i poprawianie różnych aspektów uwagi wzrokowej. Badanie zajmowało się różnymi testami, przeprowadzanymi zarówno przez grupę dr Bavelier jak i przez inne grupy, które regularnie pokazywały, że gracze lepiej realizują zadania wymagające uwagi wzrokowej. Badania pokazały również, że nie wszystkie gry wideo mają efekt poprawy uwagi wzrokowej - działają tu głównie szybkie gry akcji, wymagające błyskawicznej reakcji na bodźce wzrokowe oraz podziału uwagi.

Co więcej, poprawę uwagi wzrokowej można było zauważyć również u osób nie będących regularnymi graczami po tym, kiedy musiały one grać w tego rodzaju gry. Możliwe więc, że w przyszłości gry akcji będą stanowić obowiązkowy element edukacji tak kierowców, jak i żołnierzy czy pilotów - wszystkich osób, u których uwaga wzrokowa jest szczególnie ważna.

[na podstawie Science Daily]

Leszek Karlik

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także