Gry są dobre dla zdrowia? Naukowcy nie mają wątpliwości

Centrum Badań Oprogramowania Irlandzkiej Fundacji Naukowej przeprowadziło badanie z zaskakującymi wynikami: odkryto, że gry łagodzą objawy wielu zaburzeń psychicznych.

Gry są dobre dla zdrowia? Naukowcy nie mają wątpliwości
Źródło zdjęć: © Getty Images

19.06.2021 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdaniem naukowców, gry mogą łagodzić stany takie jak depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia, a nawet rak. Pozytywne efekty zaobserwowali nawet u osób, które na gry poświęcają nie więcej niż półgodziny dziennie. 

Co ciekawe, nie wszystkie gry działają jednak tak samo. Strategie i platformówki wpływają na zdolności poznawcze, a puzzle - zwiększają motywację. Nawet strzelankigry MMO, które nie mają najlepszej opinii, mogą pozytywnie wpływać na zdrowie. Zdaniem badaczy to właśnie te gatunki poprawiają umiejętności społeczne i uczą nawiązywania kontaktów. 

Jakie tytuły eksperci polecają na łagodzenie stresu? Przede wszystkim gry strategiczne, platformówki, gry RPG, strzelanki i tytuły sportowe. Wygląda więc na to, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Zdaniem badaczy gry z ładną grafiką i przyjemną muzyką lepiej wpływają na nasze zdrowie psychiczne. 

Naukowcy doszli do wniosku, że pokonywanie trudności i odnoszenie sukcesów w grach może poprawić stan osób pogrążonych w depresji, a efekt wcale nie jest związany ze wzrostem umiejętności gracza. 

Autorzy badania podkreślają, że gry nie zastąpią leczenia. Jednak mogą pomóc osobom, które nie mają dostępu do konwencjonalnych metod wsparcia. Ich zdaniem gry są nie tylko dostępniejsze, ale również nie niosą ze sobą skutków ubocznych. Ważne jednak, by gry pozostały hobby, a nie nałogiem. Przypominał o tym, nawet 86-letni gracz, który ma na swoim koncie ponad 300 ukończonych tytułów na PlayStation

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Komentarze (4)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.