Gry są dobre dla zdrowia? Naukowcy nie mają wątpliwości

Gry są dobre dla zdrowia? Naukowcy nie mają wątpliwości

Gry są dobre dla zdrowia? Naukowcy nie mają wątpliwości
Źródło zdjęć: © Getty Images
19.06.2021 14:26

Centrum Badań Oprogramowania Irlandzkiej Fundacji Naukowej przeprowadziło badanie z zaskakującymi wynikami: odkryto, że gry łagodzą objawy wielu zaburzeń psychicznych.

Zdaniem naukowców, gry mogą łagodzić stany takie jak depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia, a nawet rak. Pozytywne efekty zaobserwowali nawet u osób, które na gry poświęcają nie więcej niż półgodziny dziennie. 

Co ciekawe, nie wszystkie gry działają jednak tak samo. Strategie i platformówki wpływają na zdolności poznawcze, a puzzle - zwiększają motywację. Nawet strzelankigry MMO, które nie mają najlepszej opinii, mogą pozytywnie wpływać na zdrowie. Zdaniem badaczy to właśnie te gatunki poprawiają umiejętności społeczne i uczą nawiązywania kontaktów. 

Jakie tytuły eksperci polecają na łagodzenie stresu? Przede wszystkim gry strategiczne, platformówki, gry RPG, strzelanki i tytuły sportowe. Wygląda więc na to, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Zdaniem badaczy gry z ładną grafiką i przyjemną muzyką lepiej wpływają na nasze zdrowie psychiczne. 

Naukowcy doszli do wniosku, że pokonywanie trudności i odnoszenie sukcesów w grach może poprawić stan osób pogrążonych w depresji, a efekt wcale nie jest związany ze wzrostem umiejętności gracza. 

Autorzy badania podkreślają, że gry nie zastąpią leczenia. Jednak mogą pomóc osobom, które nie mają dostępu do konwencjonalnych metod wsparcia. Ich zdaniem gry są nie tylko dostępniejsze, ale również nie niosą ze sobą skutków ubocznych. Ważne jednak, by gry pozostały hobby, a nie nałogiem. Przypominał o tym, nawet 86-letni gracz, który ma na swoim koncie ponad 300 ukończonych tytułów na PlayStation

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)