Gry free to play. Kosztują nas miliardy
Gry free to play w swoich założeniach pozwalają na zabawę za darmo. Niestety, często daleko im do darmowych produkcji. O ile faktycznie da się w nie grać bez wydawania pieniędzy, o tyle często nie ma to nic wspólnego z czerpaniem przyjemności.
10.08.2022 | aktual.: 13.08.2022 10:26
Gry free to play zazwyczaj nie są zbyt fascynującymi produkcjami. Często stawiają na prostą rozgrywkę, która sprzyja implementacji mikrotransakcji. Ta strategia biznesowa wydaje się być nad wyraz skuteczna. W 2021 roku aż osiem tytułów free to play zdołało zarobić ponad miliard dolarów.
Jeśli nie płacimy za produkt przy jego pobraniu, jego twórcy muszą zarobić w inny sposób. Część zysków może pochodzić z reklam, ale istnieje o wiele bardziej skuteczny sposób na monetyzację swojego dzieła. Są to mikrotransakcje. Zakup nowych żetonów, waluty premium, czy dodatkowych żyć to niemal podstawowa mechanika wielu gier, głównie mobilnych.
Zobacz także
Rynek gier mobilnych w Stanach Zjednoczonych jest wart 26 miliardów dolarów. Najpopularniejsze tytuły w USA to łamigłówki (21,8 proc.), gry kasynowe (18,9 proc.) i strategie (17,8 proc.). Wśród nich są rzecz jasna tytuły darmowe, w których płaci się jedynie za zawartość opcjonalną…
Często jednak wydanie pieniędzy to jedyna droga na wykonanie sensownych postępów w grze. Odpowiednia inwestycja może oszczędzić dziesiątek godzin. Nie powinno więc dziwić, że zaangażowani gracze decydują się na tego typu inwestycję.
Twórcy gier często wykorzystują mechaniki, które przypominają maszyny hazardowe. Przykładem tytułu, który w ten sposób zdobył wielu graczy, jest Coin Master. Popularna gra, która polega na rozbudowywaniu wirtualnej wioski wikingów. Na całym świecie doczekała się ona 100 milionów pobrań z Google Play i App Store.
Jest to tytuł free to play, a mimo to do tej pory zdołał zarobić już miliard dolarów, stając się przy tym jedną z najbardziej dochodowych gier 2021 roku. Wynik ten został osiągnięty dzięki mechanice, która w swoich założeniach przypominała maszyny znane z kasyn. Część żetonów jest darmowa, ale aby uzyskać jak najlepsze wyniki, konieczne jest wydanie prawdziwych pieniędzy.
O skuteczności zastosowanych w Coin Master mechanik świadczy także popularność gry w mediach społecznościowych, gdzie zebrała miliony fanów. To sygnał do innych twórców, że mechaniki nawiązujące do hazardu są skuteczne.
Co ciekawe, na gry mobilne wcale nie decydują się najmłodsi gracze. Około 1/3 wszystkich grających na urządzeniach mobilnych stanowią osoby powyżej 45 roku życia. Natomiast średni wiek graczy mobilnych to 45 lat.
Karol Kołtowski, dziennikarz Polygamii