Farmageddon! W tym roku na polskich półkach znajdziemy aż trzy symulatory farmy
Konia z rzędem temu, kto bez pomyłki powiąże polski tytuł z anglojęzycznym odpowiednikiem i jeszcze zgadnie, która firma co u nas wydaje.
W 2012 roku doszło do swego rodzaju farmerskiego starcia na polskim rynku wydawniczym między Techlandem i CDP.pl. Jak pisał wtedy Tomek Kutera:
No więc teraz to już nie są dzieła studia ActaLogic, mamy do czynienia z jeszcze zupełnie „inszą” serią. Techland od tego roku pod tytułem Symulatora Farmy nie wydaje kolejnego Agrar Simulatora. Na jesień 2016 roku na sklepowych półkach znajdziecie Symulator Farmy 17: Pure Farming (na świecie znane jako PureFarming 17: The Simulator od Ice Flames i Techland Publishing).
[fbpost url="video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FPureFarmingGame%2Fvideos%2F1774522572824291%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315"]
CDP.pl wciąż trzyma się z firmą Giants i ich Farming Simulator 17, który pojawi się w polskich sklepach pod oryginalnym anglojęzycznym tytułem (na Zachodzie jest to natomiast Landwirtschafts-Simulator 17, tak gwoli ścisłości). Gdzie się zatem podziała gra ActaLogic? Już w zeszłym roku jej nie było, ale jako że przyroda nie znosi próżni, to na pole wjechał wtedy Farm Expert 2016 od polskiego PlayWay (firma wcześniej współpracowała przy Agrar Simulator, Professional Farmer czy Farm Machines Championships). I to on, Farm Expert 2016, po Farming Simulator i Agrar Simulator nosił zaszczytny tytuł techlandowego Symulatora Farmy. Przez rok.
Farm Experta 2017 jako Symulatora Farmy nie wyda już wszak Techland. W tym roku Symulatorem Farmy jest u nich wspomniany już PureFarming 17: The Simulator, a Farm Experta 2017 pod tytułem Polska Farma 2017 na terenie Polski dystrybuować będzie Cenega. Premiera 2 września. Skomplikowane? Tak, Konrad porównał to kiedyś do sytuacji, w której pod szyldem „Gry piłkarskiej” raz ukazywałaby się FIFA, a raz PES. I tak rzeczywiście było jeszcze kilka lat temu. Teraz mamy już trzy tytuły, więc zamieszanie robi się jeszcze większe. Zatem, podsumowując, w tym roku na polskim rynku:
- Techland wyda Symulator Farmy 17: Pure Farming (czyli PureFarming 17: The Simulator od Ice Flames & Techland Publishing)
- CDP.pl wyda Farming Simulator 17 (Farming Simulator 17/ Landwirtschafts-Simulator 17 od Astragona, GIANTS Software & Focus Home Interactive)
- Cenega wyda grę Polska Farma 2017 (czyli Farm Expert 17 od Silden & PlayWay, "szesnastka" była u nas Symulatorem Farmy pod skrzydłami Techlandu)
Słowem, dzieje się, a zostało jeszcze przecież na wydawniczym rynku kilka nieobsadzonych farm, w tym Professional Farmer 2017 od VIS Entertainment i UIG Entertainment. Tego samego UIG, na zlecenie którego PlayWay swego czasu współpracowało nad Agrar Simulatorami. Dopiero po tej kilkuletniej kooperacji Polacy zabrali się za autorskie Farm Experty.
Ba, nawet CI Games zanim skoncentrowało się na gamedevie, dystrybuowało w 2011 roku w Polsce Symulację Farmy (Symulację, nie Symulator, warto rozróżnić), czyli Der Bauernhof z… 2008 roku od dewelopera Astragon.
Farming Simulator 17 - Gameplay #1: From Seeds To Harvest
Hardkorowi gracze z farm mogą się śmiać, ale rynek ten nie przestaje rosnąć, zarówno w skali lokalnej (co pokazują powyższe kwestie) jak i globalnej. Farmerskie gry GIANTS Software czy UIG wjechały już na konsole. Inne firmy też zaczynają stawiać na jakość, z jednej strony odpowiadając na potrzeby wiernych graczy (w Polsce jest to ponad 100 tys., na świecie setki tysięcy), z drugiej coraz większą wagę przykładając do kwestii technicznych.
Nie ma już opcji, żeby wydać dziś jako nowość grę sprzed paru lat. Rynek się sprofesjonalizował, czego kolejnym znakiem może być fakt, że najnowszą farmę Techland nie tylko dystrybuuje w Polsce, ale też produkuje i wydaje globalnie pod marką Techland Publishing.
Zainteresowanym tematem polecam archiwalny tekst Pawła Kamińskiego o fenomenie gier farmerskich i wszelakich symulatorów. Jeżeli nie wiecie skąd taka walka o ten wydawałoby się niszowy gatunek, to tam znajdziecie odpowiedź.
Paweł Olszewski