Dota 2: role w grze. Jakie są i co warto o nich wiedzieć?

Dota 2: role w grze. Jakie są i co warto o nich wiedzieć?

Dota 2 - jakie role są w grze i co warto o nich wiedzieć? (Photo by Hu Chengwei/Getty Images)
Dota 2 - jakie role są w grze i co warto o nich wiedzieć? (Photo by Hu Chengwei/Getty Images)
07.09.2022 10:15

Dota 2 to gra typu MOBA (multiplayer online battle arena), w której dwa pięcioosobowe zespoły graczy walczą ze sobą o zniszczenie wrogiej bazy. Każda ze 123 postaci ma unikalne umiejętności, pozwalające na realizację różnych zadań. Jakie są role w Docie 2 i co warto o nich wiedzieć?

Dota 2 nie cieszy się w Polsce aż taką popularnością jak League of Legends, ale wciąż przyciąga wielu graczy, skuszonych darmowym dostępem do wszystkich postaci i aż kilkudziesięcioma milionami dolarów w puli nagród corocznych mistrzostw świata. Choć z pozoru obie gry mają ten sam cel, to tak naprawdę liczba różnic między nimi jest ogromna i dotyczy także funkcji, jakie można pełnić w trakcie rozgrywki. Co ciekawe, w Docie 2 są aż dwa sposoby na określanie ról. Tłumaczymy, na czym polegają.

Dota 2: co oznaczają numery przy rolach?

Pierwszy ze sposobów to podział na numery. Pozycje są oznaczane numerami od 1 do 5. Im wyższa liczba, tym większy priorytet w zarabianiu złota i punktów doświadczenia. Role od jedynki do trójki to tzw. core, czyli postacie kluczowe, a role numer cztery i pięć to supporty, czyli postacie wspomagające.

W trakcie rozgrywki core’y skupiają się na rozwoju i walkach drużynowych, podczas gdy supporty mają za zadanie ratować postacie kluczowe z opresji i dbać o kontrolę mapy, rozstawiając wardy podglądające ruchy przeciwników.

Postać oznaczona jedynką ma najwyższy priorytet i z reguły większość czasu spędza poza walkami, skupiając się na pozyskiwaniu złota z wrogich i neutralnych potworów, choć są od tego wyjątki. Dwójka gra na midzie i ma wziąć na siebie ciężar rozgrywki, ustalając tempo gry. Natomiast trójka gra na najtrudniejszej linii. Często jest to postać z dużą liczbą punktów zdrowia, tzw. tank.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Natomiast czwórka i piątka grają na dolnej lub górnej linii jako uzupełnienie bohatera kluczowego. Czasami zdarza się, że na jednej linii grają aż dwa supporty i jeden core - jest to wtedy tzw. trilane. Obecnie widzi się je bardzo rzadko, ale kiedyś były bardzo popularne.

Dota 2: jakie są role w grze?

Drugi sposób oznaczania roli w Docie 2 opiera się nie na priorytecie do zarabiania złota, a na ich funkcji. Mamy więc wspomniany już podział na postacie kluczowe i wspomagające, który został nieznacznie rozbudowany, bo podkreślić ich dokładną funkcję. Oto najważniejsze role w Docie 2:

Hard Carry to postać, która skupia się na zarabianiu złota. Na początku i w środkowej fazie gry jest raczej słaba, ale im więcej ma przedmiotów i poziomów, tym mocniej atakuje. Jej zadaniem jest zdobycie wyposażenia i zabijanie przeciwników w trakcie walk. Przez większość gry musi zdobywać złoto w dżungli oraz na liniach tak, by zarobić jak najwięcej i nie dać się zabić przeciwnikom.

Mid to postać, która gra na środkowej linii. Daje jej to dużą przewagę w doświadczeniu, co pozwala na szybkie ulepszanie umiejętności. Zadaniem gracza na midzie jest nadanie tempa rozgrywce. Może grać skrajnie agresywnie, atakując przeciwników na całej mapie albo wręcz na odwrót - skupić się na mozolnym zarabianiu złota.

Offlane to postać, której głównym przeznaczeniem jest walka. Na początku gry ma utrzymać się na linii i utrudnić zdobywanie złota wrogiemu hard carry, by w środkowej fazie gry skupić się na walce. Jako offlane często grają wytrzymali bohaterowie.

Roamer to support, który ciągle zmienia linie i gankuje, czyli stara się znienacka ogłuszyć przeciwników i umożliwić ich eliminację. Powinien też przejmować mapę, rozstawiając wardy.

Lane support to postać wspomagająca, której głównym zadaniem jest obrona własnego hard carry. Z reguły są to bohaterowie z leczeniem, tarczą lub innymi, silnymi zdolnościami defensywnymi. Opiekuje się hard carry na każdym etapie gry – od fazy liniowej, przez środkową część rozgrywki, aż do late game’u.

Co istotne, w Docie 2 (niemal) nigdy nie występuje taka pozycja jak jungler. Podobną funkcję spełnia roamer, który gra w linii. Złoto w neutralnych potworów z lasu zdobywają postacie kluczowe, a nie supporty, choć znów są od tego wyjątki, np. Enigma lub Nature's Prophet grający na pozycji czwartej.

Wiedza zawarta w tym tekście wystarczy do rozgrywki na podstawowym i średniozaawansowanym poziomie, ale warto pamiętać, że profesjonalni gracze często mocno naginają zasady. Nie należy jednak eksperymentować, przynajmniej dopóki nie nabierzecie doświadczenia w grze w Dotę 2!

Tomasz Bobusia, dziennikarz Polygamii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)