Darmowe gry na Steam. Najlepsze strategie

Strategiczne myślenie może być doskonałą rozrywką, więc trudno się dziwić, że darmowe strategie znajdują wielu fanów na całym świecie. Podajemy kilka dobrych przykładów bezpłatnych gier na Steam.

EVE Online
EVE Online
Źródło zdjęć: © EVE Online
Marcin Hołowacz

Dota 2

Dota 2 jest drugą odsłoną Defense of the Ancients. To produkcja z gatunku określanego jako MOBA, co stanowi skrót od anglojęzycznego multiplayer online battle arena. Dota 2 zyskała ogromną popularność i przy okazji jest ceniona w świecie e-sportu. Co ciekawe, fundamenty samego pomysłu na coś takiego jak Dota, mają swój początek w modach do popularnej strategii, jaką jest Warcraft III. Sama rozgrywka w Dota 2 skupia się na bohaterach o wyjątkowych zdolnościach i dążeniu do tego, żeby zniszczyć bazę przeciwnej drużyny. Gracze łączą się w pięcioosobowe drużyny i stosują różne taktyki mające pozwolić na wygraną. Przygodę z Dota 2 można rozpocząć za darmo i warto dodać, że najczęściej produkcja ta wciąga na długie godziny.

EVE Online

Kosmiczne MMO na potężną skalę, trwające od wielu, wielu lat. Tak w skrócie można przedstawić EVE Online, grę znaną m.in. z licznych historii o bitwach, w których udział brało dosłownie tysiące graczy. Przykładem może być chociażby "Bloodbath of B-R5RB", batalia, przez którą przewinęło się ponad 7000 graczy, co łącznie trwało ponad 20 godzin. W EVE Online można zagrać za darmo i trzeba przyznać, że aktualnie tytuł uzyskał już status legendarnej produkcji, a społeczność zgromadzona wokół gry jest naprawdę imponująca. W skrócie zarządzaj kosmiczną flotą, eksploruj wszechświat i wchodź w różnego rodzaju sojusze.

GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana

Darmowa gra karciana umieszczona w uniwersum Wiedźmina z pewnością może zainteresować wiele osób. Niezbędne jest umiejętne dobranie swojej talii, odpowiednie wykorzystywanie bohaterów, zaklęć i tak dalej. Warto wspomnieć, że jednostki mogą się dzielić np. na dystansowe i walczące w zwarciu, a same karty mogą mieć także stopień rzadkości, a więc da się wejść w posiadanie chociażby kart legendarnych. Wszystko sprowadza się do tego kto uzbiera więcej punktów, a starcia kończą się po tym, jak jeden z graczy uzyska dwa zwycięstwa (łącznie mogą być trzy rundy). Strategiczne działanie ma tu spore znaczenie, lecz w związku z tym, że GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana to darmowa gra, warto pamiętać o obecności mikrotransakcji.

Crusader Kings II

Crusader Kings II to bardzo lubiana strategia, która wrzuca nas do średniowiecza i pozwala pokierować losami danego rodu. Gra nie skupia się wyłącznie na odpowiednim zarządzaniu danym skrawkiem ziemi, ponieważ niezwykle ważna jest jeszcze cała otoczka w postaci zadbania o swojego potomka, nawiązywania relacji z innymi władcami, spiskowania, zlecania zabójstw, zdobywania większych wpływów na arenie dyplomatycznej i tak dalej. Tytuł oferuje mnóstwo zabawy, ale prowadzenie wojen i przejmowanie nowych terenów jest tylko jej małą częścią. Możliwość sprawdzenia tej gry za darmo niewątpliwie zachęca do rozgrywki.

March of Empires

March of Empires jest dobrym przykładem gry free to play, w której mikrotransakcje potrafią zepsuć zabawę niektórym graczom. Tytuł zdecydowanie nie jest dla każdego, ale może być całkiem przyjemny jako darmowy sposób na zabicie nudy. March of Empires swoje korzenie ma w świecie gier mobilnych, więc dla wielu graczy będzie to sporą wadą. Są jednak osoby, dla których może to być wyraźną zaletą, ponieważ niektórzy lubią ten charakterystyczny styl rozgrywki z urządzeń mobilnych. Trzeba rozbudowywać swój zamek, zbierać armię i uczestniczyć w różnych konfliktach, lecz w gruncie rzeczy wszystko wymaga kliknięcia jakiejś ikonki, a potem cierpliwego odczekania określonego czasu – jednych to relaksuje, drugich po prostu nudzi. Oczywiście jest to darmowa gra, natomiast mikrotransakcje pozwalają na przyspieszanie wielu procesów i trzeba mieć to na uwadze.

Marcin Hołowacz, dziennikarz Polygamii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.