wersja robocza

Czym różni się PS4 od PS3? Przydatne wskazówki przed zakupem

Strona głównaCzym różni się PS4 od PS3? Przydatne wskazówki przed zakupem
04.10.2020 20:10
Kontroler do PS4
Kontroler do PS4
Źródło zdjęć: © Pexels

Zastanawiasz się nad zakupem konsoli do gier, jednak nie wiesz na co, należy zwrócić uwagę? Czym różni się PS4 od PS3? Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym z pewnością wybierzemy dobrej jakość sprzęt.

Konsola do gier Sony PlayStation 3 pojawiła się na rynku w 2006 roku, dopiero 7 lat później firma wypuściła do sprzedaży PS4. Jak na tamte czasy PS3 posiada potężny ośmiordzeniowy procesor Cell, do którego z początku wielu deweloperów miało problem w stworzeniu gier. Jednak z czasem ich ilość wzrosła, a konsola pod koniec generacji została zaktualizowana i dostosowana do potrzeb użytkowników.

Z kolei PS4, które pojawiło się na rynku w 2013 roku, posiada popularną i prostą architekturę x86. W porównaniu do konkurencyjnego Xbox’a One wyróżnia się mocniejszą mocą obliczeniową zastosowanego układu graficznego i zdecydowanie ładniejszą oprawą graficzną. Jednak czym różni się PS4 od PS3? Czy faktycznie warto zapłacić więcej za nowszy model oraz, czy różnice są aż tak znaczące?

PS4 a PS3 - różnice techniczne

PlayStation 3 stawia głównie na rozgrywkę liniową, gdzie grafika często ma rozdzielczość 1280x720 (720p). Jej minusem jest niska prędkość wczytywania danych, spowodowana odtwarzaniem gry bezpośrednio z płyty.

W przypadku PS4 twórcy mieli dużo większe możliwości, dzięki czemu grafika w grach ma rozdzielczość Full HD, a w nowszej wersjo PS4 Pro dopasowuje się do ekranów o rozdzielczości 4K i standard HDR. Dodatkowo gry posiadają rozległe i otwarte światy, których fabuła jest wielowątkowa. Dużą zaletą jest możliwość instalacji gier na wewnętrznym dysku konsoli, co pozwala uniknąć długich oczekiwań na ich wczytanie tak jak w PS3.

Zobacz też: PlayStation 5 - otwieramy pudełko z konsolą

Różnice w dostępnych usługach

Obie generację różnią się również oferowanymi dodatkowymi usługami. Podczas PS3 na rynku pojawiła się usługa PlayStation Plus, która w zamian za miesięczną subskrypcję oferowała użytkownikom dostęp do dysku w chmurze (synchronizacja zapisu gry) i wybranych darmowych gier w sieci.

Jednak pojawienie się na rynku PS4 spowodowało dodatkowe opłaty. Poza miesięczną subskrypcją użytkownicy, chcąc grać z innymi graczami w sieci, muszą wykupić dostęp do usługi PlayStation Plus. Obecnie konsola oferuje tylko kilka wybranych darmowych tytułów, posiadających dostęp do funkcji sieciowych dla każdego.

Czym różni się PS4 od PS3 w przypadku multimediów?

Zarówno PS4, jak i PS3 pozwalają na uruchamianie filmów na dyskach Blu-Ray oraz DVD, jednak nowszy model nie uruchomi już płyt Audio na CD. Jeśli chodzi o dodatkowe aplikacje VOD, to PS3 posiada znanego Netflixa i Playera, jednak HBO GO czy Amazon Prime znajdziemy już na PS4.

Biblioteka gier

Posiadacze PlayStation 3 dzięki wbudowanemu emulatorowi mogli korzystać z gier, znajdujących się na poprzednich generacjach konsoli. Niestety z powodu kosztów produkcji, obecnie tylko nieliczne gry z PS2 za sprawą specjalnych portów i remasterów (np. Tomb Raider Trilogy) znajdziemy na PS3.

W przypadku PlayStation 4 firma postawiła na całkowicie nową bibliotekę tytułów gier. Nie zapomniano jednak o fanach starszych gier, przez co powstało wiele ich remasterów i remake’ów (np. God of War III Remastered)

Widząc już, czym różni się PS4 od PS3, możemy zastanowić się, jakie opcje nam odpowiadają, a z których jesteśmy w stanie zrezygnować. Jedno jest pewne, że przed zakupem warto sprawdzić jakie tytuły gier znajdziemy na danej konsoli.

Zobacz więcej poradników związanych z konsolami do gier:

Udostępnij: