Czym różni się PS4 od PS3? Przydatne wskazówki przed zakupem

Zastanawiasz się nad zakupem konsoli do gier, jednak nie wiesz na co, należy zwrócić uwagę? Czym różni się PS4 od PS3? Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym z pewnością wybierzemy dobrej jakość sprzęt.

Kontroler do PS4
Kontroler do PS4
Źródło zdjęć: © Pexels

Konsola do gier Sony PlayStation 3 pojawiła się na rynku w 2006 roku, dopiero 7 lat później firma wypuściła do sprzedaży PS4. Jak na tamte czasy PS3 posiada potężny ośmiordzeniowy procesor Cell, do którego z początku wielu deweloperów miało problem w stworzeniu gier. Jednak z czasem ich ilość wzrosła, a konsola pod koniec generacji została zaktualizowana i dostosowana do potrzeb użytkowników.

Z kolei PS4, które pojawiło się na rynku w 2013 roku, posiada popularną i prostą architekturę x86. W porównaniu do konkurencyjnego Xbox’a One wyróżnia się mocniejszą mocą obliczeniową zastosowanego układu graficznego i zdecydowanie ładniejszą oprawą graficzną. Jednak czym różni się PS4 od PS3? Czy faktycznie warto zapłacić więcej za nowszy model oraz, czy różnice są aż tak znaczące?

PS4 a PS3 - różnice techniczne

PlayStation 3 stawia głównie na rozgrywkę liniową, gdzie grafika często ma rozdzielczość 1280x720 (720p). Jej minusem jest niska prędkość wczytywania danych, spowodowana odtwarzaniem gry bezpośrednio z płyty.

W przypadku PS4 twórcy mieli dużo większe możliwości, dzięki czemu grafika w grach ma rozdzielczość Full HD, a w nowszej wersjo PS4 Pro dopasowuje się do ekranów o rozdzielczości 4K i standard HDR. Dodatkowo gry posiadają rozległe i otwarte światy, których fabuła jest wielowątkowa. Dużą zaletą jest możliwość instalacji gier na wewnętrznym dysku konsoli, co pozwala uniknąć długich oczekiwań na ich wczytanie tak jak w PS3.

Zobacz też: PlayStation 5 - otwieramy pudełko z konsolą

Różnice w dostępnych usługach

Obie generację różnią się również oferowanymi dodatkowymi usługami. Podczas PS3 na rynku pojawiła się usługa PlayStation Plus, która w zamian za miesięczną subskrypcję oferowała użytkownikom dostęp do dysku w chmurze (synchronizacja zapisu gry) i wybranych darmowych gier w sieci.

Jednak pojawienie się na rynku PS4 spowodowało dodatkowe opłaty. Poza miesięczną subskrypcją użytkownicy, chcąc grać z innymi graczami w sieci, muszą wykupić dostęp do usługi PlayStation Plus. Obecnie konsola oferuje tylko kilka wybranych darmowych tytułów, posiadających dostęp do funkcji sieciowych dla każdego.

Czym różni się PS4 od PS3 w przypadku multimediów?

Zarówno PS4, jak i PS3 pozwalają na uruchamianie filmów na dyskach Blu-Ray oraz DVD, jednak nowszy model nie uruchomi już płyt Audio na CD. Jeśli chodzi o dodatkowe aplikacje VOD, to PS3 posiada znanego Netflixa i Playera, jednak HBO GO czy Amazon Prime znajdziemy już na PS4.

Biblioteka gier

Posiadacze PlayStation 3 dzięki wbudowanemu emulatorowi mogli korzystać z gier, znajdujących się na poprzednich generacjach konsoli. Niestety z powodu kosztów produkcji, obecnie tylko nieliczne gry z PS2 za sprawą specjalnych portów i remasterów (np. Tomb Raider Trilogy) znajdziemy na PS3.

W przypadku PlayStation 4 firma postawiła na całkowicie nową bibliotekę tytułów gier. Nie zapomniano jednak o fanach starszych gier, przez co powstało wiele ich remasterów i remake’ów (np. God of War III Remastered)

Widząc już, czym różni się PS4 od PS3, możemy zastanowić się, jakie opcje nam odpowiadają, a z których jesteśmy w stanie zrezygnować. Jedno jest pewne, że przed zakupem warto sprawdzić jakie tytuły gier znajdziemy na danej konsoli.

Zobacz więcej poradników związanych z konsolami do gier:

Źródło artykułu:Polygamia.pl
ps4ps3konsole

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.