CES 2017 – co ciekawego znajdą dla siebie w Las Vegas gracze?

Dziś Nvidia i, oczywiście, wirtualna rzeczywistość.

CES 2017 – co ciekawego znajdą dla siebie w Las Vegas gracze?
Bartosz Stodolny

Od dziś do niedzieli Las Vegas zmienia się ze stolicy hazardu w stolicę elektroniki użytkowej. Przez najbliższe dni będziemy mogli podziwiać inteligentne mikrofalówki, gadające lodówki, które same zrobią zakupy czy samobieżne odkurzacze. Ale CES 2017 to nie tylko AGD, bo na targach pojawili się też producenci sprzętu do grania.

NVIDIA Self-Driving Car Demo at CES 2017

Zacznijmy od Nvidii, która poza autonomicznym, uczącym się od ludzi samochodem o nazwie BB8, pokazała też nowego Shield TV. Już poprzedni model zrobił na Pawle bardzo pozytywne wrażenie, wersja odświeżona natomiast bije go o głowę.

Obraz

Jednak najlepszą informacją jest ta o obsłudze Steama i trybu Big Picture. Dzięki temu będziemy mogli streamować całą naszą bibliotekę z królestwa Gabena na telewizor. W 60 klatkach na sekundę i 4K. Oczywiście jeśli mamy odpowiedni telewizor. Widać, że firma mocno stawia na streaming, bo zapowiedziano też rozszerzenie usługi GeForce Now.

Ma ona umożliwić streaming gier na komputery, które niekoniecznie sobie z nimi poradzą, jak ultrabooki czy słabsze pecety. Trochę jak OnLive czy Gaikai, ale Nvidia obiecuje, że w tym przypadku grać będziemy bez lagów a same gry odpalimy w czasie poniżej 30 sekund. Zachęcająco wygląda też cena – 25 dolarów za 20 godzin gry. Pytanie, jak będzie to wyglądało z dostępnością tytulow. Nie podano jeszcze szczegółów, ale raczej nie ma co liczyć na to, że w najnowsze tytuły zagramy w dniu premiery. Usługa stanie się dostępna w marcu tego roku.

Skoro elektronika użytkowa i gry, to nie mogło zabraknąć wirtualnej rzeczywistości. Nikt co prawda nie pokazał w pełni bezprzewodowych gogli, ale pojawiło się kilka wartych wspomnienia gadżetów.

Obraz

Na przykład buty, które Maciek Kowalik ochrzcił mianem Kubota VR. Faktycznie trochę przypominają sandały, do których idealnie pasują białe skarpetki, ale nie w tym leży ich „magia”.

Obraz

A może macie swój ulubiony karabin ASG, który chcielibyście wykorzystać w jakiejś VR-owej strzelance? Niebawem stanie się to możliwe dzięki przygotowanemu przez HTC urządzeniu Vive Tracker. Ta mała nakładka działa tak samo, jak czujniki położenia w kontrolerach Vive z tą różnicą, że możemy przyczepić ją do dowolnego przedmiotu.

Introducing Vive Tracker ft. dotdotdash

I choć nie zostanie on automatycznie zrenderowany w grze, dzięki łatwemu procesowi integracji Trackera z praktycznie dowolnym przedmiotem, nie tylko gracze, ale też twórcy będą mogli w prosty sposób tworzyć własne kontrolery. Widzę tu olbrzymi potencjał dla studia Destructive Creations, które będzie mogło zaimplementować prawdziwy kij baseballowy w swojej pierwszej grze na wirtualną rzeczywistość – Patriota VR. Najlepiej, żeby dogadali się z pewną szczecińską firmą, która swego czasu wypuściła całą linię kijów opatrzonych charakterystycznymi hasłami.

Poza Trackerem HTC zaprezentowało też nowy pasek mocujący dla samego Vive’a. Wzorowany na rozwiązaniu z PS VR, Vive Deluxe Audio Strap ma lepiej obejmować głowę i zostanie wyposażony w specjalne pokrętło, dzięki któremu szybko zdejmiemy gogle w razie potrzeby. No i ma wbudowane słuchawki.

Obraz

Swoje gogle pokazało też Lenovo. Sprzęt producenta ma być dużo lżejszy od konkurencji i ważyć około 350 gramów (Vive to 555 gramów, Rift 470 a PS VR – 610). Są też mniejsze, więc nosząc je człowiek nie wygląda jak idiota i mają jedną funkcję, której brakuje konkurencji. Ktoś w końcu pomyślał i dodał do gogli zawiasy, dzięki czemu jeśli chcemy na chwilę wrócić do realnego świata, nie musimy zdejmować całego zestawu.

Obraz

Cena? Między 300 a 400 dolarów, ale jeśli wierzyć zapewnieniom Lenovo, bliżej tej dolnej kwoty. To dość ciekawe, bo Microsoft daje swoim VR-owym partnerom wytyczne, aby zestaw gogle i zdolny je obsłużyć komputer nie kosztował więcej niż tysiąc dolarów. A to oznacza, że pecet wcale nie będzie z górnej półki.

Intel z kolei powiedział nieco więcej o Project Alloy. O tym, że ma to być rozwiązanie bezprzewodowe, wiemy już od jakiegoś czasu. Na CES-ie jednak zaprezentowano szersze działanie prototypu, który ma skanować otoczenie i przenosić przedmioty, jak na przykład meble, do gry. Mało tego, kiedy już to zrobi, przemodeluje je tak, by pasowały do tematyki. Jako dziecko budowałem sobie z wałków i poduszek kokpity samolotów, jeśli rozwiązanie Intela się sprawdzi, znowu mógłbym to robić.

To wszystko jest super. Nowe gogle, nowe technologie, nowe gadżety. Jednak to wszystko na nic, jeśli VR nie dostanie tego, czego teraz brakuje mu najbardziej – pełnoprawnych, ciekawych gier.

Bartosz Stodolny

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościnvidiawirtualna rzeczywistość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.