Capcom w tarapatach. Do sądu trafił pozew na astronomiczną kwotę

Capcom w tarapatach. Do sądu trafił pozew na astronomiczną kwotę

Haruhiro Tsujimoto, prezes Capcomu
Haruhiro Tsujimoto, prezes Capcomu
Źródło zdjęć: © Polygamia.pl | Getty Images
07.06.2021 13:10

Zdaniem Judy A. Juracek, Capcom bezprawnie wykorzystał jej zdjęcia i umieścił w seriach "Resident Evil" oraz "Devil May Cry". Artystka domaga się 12 milionów dolarów zadośćuczynienia. Ale na tym jej żądania się nie kończą.

Judy A. Juracek wydała w 1996 r. książkę "Surfaces". Album został stworzony z myślą o architektach i projektantach i zawierał 1200 ilustracji tekstur oraz podłoży. Do płyty dołączona była płyta z dostępem do wszystkich grafik, ale jej użycie wymagało wykupienia licencji. Capcom miało z zasobów artystki skwapliwie skorzystać, zapominając o uiszczeniu stosownej opłaty.

Juracek złożyła już pozew, w którym wylicza, że studio miało skorzystać z minimum 80 zdjęć, które można znaleźć w albumie. Jednym z przytaczanych przez nią elementów jest tło logotypu "Resident Evil 4".

  • Zdjęcia dołączone do pozwu sądowego przeciwko firmie Capcom
  • Zdjęcia dołączone do pozwu sądowego przeciwko firmie Capcom
  • Zdjęcia dołączone do pozwu sądowego przeciwko firmie Capcom
[1/3] Zdjęcia dołączone do pozwu sądowego przeciwko firmie Capcom

Dlaczego artystka dopiero teraz wszczęła postępowanie? Wszystko przez ubiegłoroczny wyciek. Z serwerów Capcomu wykradziono ponad 1 TB danych. Część z nich trafiła do sieci, w tym grafiki koncepcyjne. Jedna z nich miała identyczną nazwę, jak na płycie dołączonej do albumu artystki.

W sumie Juracek żąda 12 mln dolarów odszkodowania uiszczenia opłat licencyjnych. Te mają się wahać od 2,5 tys. do 25 tysięcy dolarów za każde bezprawnie wykorzystane zdjęcie.

Capcom nie skomentował jeszcze tych doniesień.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)