Biznes Filmowy Easter Egg Edition

Zbliżające się święta Wielkanocne to czas, który kojarzy się z jajami… takimi wielkanocnymi oczywiście. Niektórym jaja wielkanocne kojarzy się natomiast z easter eggami. I to właśnie to skojarzenie zainspirowało mnie do przygotowania specjalnej wersji Biznesu Filmowego Easter Egg Edition, która skrywa w sobie kilka niespodzianek nie tylko dla fanów gry. Jakiś czas temu w Biznesie Filmowym pojawiła się wyszukiwarka. Oprócz głównej funkcji, którą jest wyszukiwanie różnych rzeczy znajdujących się w uniwersum gry, ma ona kilka dodatkowych zastosowań. Wśród nich są dodatkowe opcje niedostępne w interfejsie graficznym, możliwość uruchamiania cheat kodów, a także drobne easter eggi (czyli ukryte przekazy dla graczy). Zainspirowany zbliżającymi się świętami i artykułem w portalu Chip postanowiłem rozszerzyć nieco tę ostatnią sekcję o kilka historycznych aplikacji, które napisałem jeszcze za czasów studenckich. Wśród nich znajdzie się zarówno coś dla fanów uniwersum gry jak i... coś z zupełnie innej beczki.

Biznes Filmowy Easter Egg Edition
tomiga

Jak zapewne niektórzy czytający ten tekst wiedzą Biznes Filmowy ma całkiem długą historię. Gra powstała na początku lat 90. XX wieku na Commodore 64. Pierwsza wersja na PC-ty powstała właśnie na studiach. Był to Biznes Filmowy dla systemu operacyjnego DOS. Pierwszym easter eggiem jest możliwość sprawdzenia właśnie tej wersji gry. Można to zrobić po wpisaniu do wyszukiwarki hasła bfdos.

Choć wersja DOSowa jest bardzo prosta to zawiera cały szkielet Biznesu Filmowego jaki znają gracze najnowszych wersji. Oczywiście w porównaniu z edycja 2019 dostępne są tylko podstawowe funkcje niezbędne do produkcji filmu w których oprócz reżysera może wystąpić dokładnie dwóch aktorów. Do tego dobieramy oczywiście studio. Poza tym mamy opcje reklamy, banku, box office a także informacje o filmie i wydarzenia losowe. I to praktycznie to wszystko.

Kolejną reinkarnacją gry była jej pierwsza wersja pod Windowsa. To w niej pojawiła się możliwość konkurowania z komputerowymi producentami (projekt ten przeznaczony był na przedmiot sztuczna inteligencja), po raz pierwszy możemy też podziwiać zdjęcia twórców, a także czytać pierwsze (dosyć skromne z dzisiejszej perspektywy) recenzje opisowe. To ta wersja dla wielu jest synonimem "tej gry o robieniu filmów, w którą zagrywali się za dzieciaka", a to dzięki publikacji w kilku najbardziej popularnych magazynach o grach (Komputer Świat Gry, Click! etc). Gra w porównaniu z wersją DOSową jest bardziej rozbudowana choć wciąż bazowała na oryginalnym pomyśle bazującym na filmach gdzie wystąpić może tylko dwójka aktorów.

Na koniec jeszcze jeden Easter Egg, o którym napiszę nieco więcej, bo nie jest on związany z uniwersum Biznesu Filmowego. Jest nim moja osobista wersja Windowsa… a właściwie to jego parodia nazwana Win99 (jak się domyślacie powstała ona w 1999 roku).

Jak przeczytacie we wstępie...

Prawdziwym powodem napisania tego programu były jednak bardziej pragmatyczna. Otóż potrzebowałem stworzyć bibliotekę do obsługi okienek pod DOSem, która miała mi się przydać do projektów uczelnianych. W ferie siadłem więc do jej napisania, a efektem ubocznym było powstanie Win99.

Najważniejsze obszary win99 to: Menu Cos oraz Pulpit

W Menu Cos znajdziesz kilka opcji m.in sekcję programy a w nich kilka aplikacji.

  • CRASH SYSTEM - program służący do zawieszania komputera
  • PSYCHODELA - podświadomość Twojego komputera
  • NDD - narzędzie dyskowe (Norton Disk Destructor)
  • 15 - gra logiczna
  • LABIRYNT - gra zręcznościowa
  • WINAMB - odtwarzacz muzycznych
  • INFECTION - program antywirusowy

Inne dostępna opcje to Znajdź, Pomoc oraz Zamknij

Na pulpicie znajdują się dwie ikonki:

  • KOMP - informacje o Twoim komputerze
  • KOSZ - ciekawe miejsce...
  • program obsługuje się z klawiatury (klawisze strzałek, spacja, ENTER, ESC ,TAB)
  • niektóre popularne skróty windowsowe działają (w nie oczekiwany sposób)
  • niektóre aplikacje/okienka pokazują czasami ukryte opcje (cheat kody)
  • nie mam pełnej listy haseł które można “Znaleźć” zaginęła z kodem źródłowym (choć niektóre hasła się pojawiają jako wskazówki)
  • program może coś wydrukować na drukarce (sprawdzałem wciąż działa :)
  • program sam się zawiesza, a czasami restartuje ;) - jest to jak najbardziej zgodne z założeniami
  • warto w niektóre miejsca zaglądać kilkukrotnie...

Jeżeli interesuje Cie realizacja techniczna (czyli jak w dzisiejszych czasach uruchomć pod Windows 10 jakiś program napisany dla DOSa) to zapraszam do rozszerzonej wersji wpisu na moim osobistym blogu gdzie orgyinalnie pojawiła się ta notka.

Jeżeli chcecie sprawdzić easter eggi lub po prostu samą grę zapraszam do pobrania nowej wersji Biznesu Filmowego 2 Easter Egg Edition i pozostaje życzę Wam dobrej zabawy z tymi już archaicznymi ale dla mnie nostalgicznymi programami. Być może i u Was wzbudzą one nieco nostalgii...

P.S. Wpis ten pochodzi z serii Director’s cut gdzie opisuję różne tematy związane z tworzenie mojej gry bardziej obszernie i nieco bardziej od kuchni. Pozostałe teksty powiązane z grą, a opublikowane na Tomiga Blog oznaczone są tagiem: Biznes Filmowy.

Źródło artykułu:Polygamia.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.