2011 rok - przewidywania i wróżby
Co wydarzy się w świecie gier w 2011 roku? Postanowiliśmy sięgnąć do naszych szklanych kul i zobaczyć, czy widać w nich przyszłość.
Paweł Winiarski:
- PSPhone okaże się totalną klapą i podzieli los PSPGo. 2011 rok należeć będzie w tym temacie do iOS i multiplatformowego Androida (pomińmy system operacyjny PSPhone). expand
- 3DS zawojuje rynek, deklasując wszystkie inne przenośne konsole. Ludzie zgłupieją, będą na potęgę importować sprzęt z Japonii, a przy europejskiej premierze tłumy będę koczować nocą pod sklepami.
- Z końcem 2011 roku Kinekty zaczną przejmować władzę nad światem, stając się realnym SkyNetem. Mając nagrane nasze codzienne przyzwyczajenia, wykorzystają tę wiedzę, by nas pokonać.
Piotr Gnyp:
- 2011 to rok przenośnych platform do grania. Poza 3DS od Nintendo prawdopodobnie zobaczymy coraz większą rolę smartfonów (iPhone, Android) i tabletów, jako nowych urządzeń dla gier.
- Zmniejszy się ilość wydawanych gier wysokobudżetowych przez wydawców. Nikogo nie stać na porażki, będziemy mieć mniej gier w miesiącu, ale za to lepszych.
- Do tej pory Kinect nie pokazał za dużo ciekawych tytułów. W tym roku to się zmieni, zostaną zapowiedziane, albo ciekawe tytuły, które w lepszy sposób wykorzystają jego potencjał i będą czymś więcej niż przeniesieniem pomysłów znanych z Wii. Mam nadzieję, że oznacza to też wykorzystywanie go w hardcorowych tytułach.
Konrad Hildebrand
- Duże, pudełkowe gry coraz szybciej po premierze będą lądować w konsolowych cyfrowych dystrybucjach. Uncharted 3 do ściągnięcia prosto z sieci w dniu premiery? Pewnie.
- Microsoft i Nintendo zapowiedzą swoje nowe stacjonarne konsole, które trafią do sprzedaży gdzieś w 2012 roku.
- Do świata gier powróci Autor, który zatriumfuje nad bezimiennymi zespołami składającymi się z kilkudziesięciu i więcej osób. Słowem, coraz mniejsze znaczenie będą miały uznane marki i kanał dystrybucji, a coraz więcej konkretne pomysły.
Kamil Bogusiewicz:
- Większa liczba zapowiedzianych i opublikowanych nowych marek (nawet po odjęciu gier na kontrolery ruchowe).
- Przejście Microsoftu w strefę "casualową" - oczywiście poprzez Kinecta - ze stratą dla aktywnych graczy.
- Dynamiczny rozwój mobilnego grania, zarówno na smartphone'ach, jak i 3DS-ie czy PSP2.
Kinectowy ptak, który skrzeczy
Tomek Kutera:
- Dynamiczny rozwój pecetowej sceny kinektowej, której wykorzystanie tego sprzętu już potrafi robić bardzo duże wrażenie. W 2011 roku niektóre z tych projektów przyjmą wreszcie postać sensownych gier i programów.
- Całkowita porażka przenośnych konsol Sony. PSPhone okaże się zupełnie nietrafionym produktem, który nie będzie miał szans na konkurowanie z iPhone'em czy nawet Androidem. Z kolei PSP2 znajdzie swoją niszę, ale w tym segmencie dominował będzie niepodzielnie 3DS.
- Premiera Duke Nukem Forever zostanie przełożona na 2012 rok.
Maciej Kowalik:
- Coraz częściej różne analizy będą wskazywały na to, że obecna generacja konsol już się kończy, Pachter trzy razy zapowie start kolejnej w 2012 roku, a producenci nic sobie z tego nie zrobią. Jeśli już, to do szturmu ruszy Nintendo, które zapowie niewidzialną konsolę sterowaną wzrokiem i oddechem.
- W 2011 Microsoft będzie udawał, że jego konsola nazywa się Kinect i zamiast dostarczać nam duże, ekskluzywne tytuły skupi się na promowaniu sensora. Być może brak pudełkowych hitów na wyłączność będzie chciał odbić ciekawymi grami w cyfrowej dystrybucji.
- Na pewno dużo szumu zrobią PSP2 i 3DS, ale nie wydaje mi się, by dla nas - Europejczyków - oznaczało to jakąś gruntowną zmianę kultury grania. Pojedynek ze smartfonami może być interesujący.
PSP 2 w wizji jednego z fanów
Marcin Jank:
- Kolejne tytuły i marki, do tej pory uważane za japońskie, trafią w ręce zachodnich developerów. tym sposobem Japonia będzie ratować się przed całkowitym pogrążeniem.
- Microsoft zapomni o tytułach na wyłączność i rok 2011 będzie najgorszym pod tym względem. Sony będzie triumfować.
- Deus Ex zaliczy obsuwę. Poważną. Koniec 2011 jest wariantem optymistycznym.
Wojtek Kubarek:
- Ze względu na kryzys coraz rzadziej ukazywać się wersje kolekcjonerskie, limitowane, specjalne gier. W ich miejsce pojawiać się będą zwykłe wydania z kodami DLC na zbroje dla konia itp
- 3DS w pierwszym dniu sprzeda się 17x lepiej niż CoD Black Ops w pierwszym tygodniu. PSP2 pojawi się parę miesięcy później ale oprócz paru fajnych pomysłów nie będzie miało fajnej biblioteki gier i wszyscy szybko zapomną o tej konsolce.
- Microsoft dalej koncentruje się w większości na Kinekcie, zapominając niejako o reszcie graczy. Sony tymczasem ma jeszcze lepszy rok niż poprzedni. Wychodzi na prowadzenie wśród konsol stacjonarnych dzięki dużej ilości gier ekskluzywnych a także dzięki edycjom HD gier z PS2.
Podawajcie swoje typy, mniej lub bardziej poważne, a za rok przekonamy się, kto był najbliżej prawdy.
Redakcja