170 tytułów najlepszej gry minionego roku dla Wiedźmina 3. Geralt wytarł drugim w zestawieniu Falloutem 4 podłogę
O pozostałej konkurencji lepiej nie wspominać. Krytycy z całego świata nie byli tak zgodni od 2011 roku, w którym zarządził Skyrim.
Wiedźmin 3: Dziki Gon urządził sobie pod koniec roku prawdziwe żniwa, ładując do juków kolejne wyróżnienia dla siebie i studia CD Projekt RED. A przy okazji także dla nas, bo trudno, by człowieka nie rozpierała duma, gdy polska produkcja deklasuje konkurencję z całego świata. Nie ma w tym momencie lepszego ambasadora polskiej kultury niż Geralt. Nie było i 4 lata temu, gdy premier Tusk wręczał Barackowi Obamie drugą grę z serii. Możemy tylko trzymać kciuki, by kiedyś polski film czy literatura w podobnym stopniu podbiła serca odbiorców na całym świecie. To ostatnie może brzmieć jak banał. Ktoś może zapytać, czy zachwyt naprawdę jest tak globalny, jak chcielibyśmy wierzyć. Na szczęście o odpowiedź łatwo.
Blog GOTYPicks od ponad dekady zbiera wyróżnienia dla najlepszych gier przyznawane przez serwisy, magazyny i programy poświęcone naszej branży z całego świata. Oraz - jeśli jest taka możliwość - od ich odbiorców. Przy blisko trzystu takich wyróżnieniach zebranych dla 2015 roku warto traktować to zestawienie poważnie. I tym bardziej cieszyć się z absolutnej dominacji polskiej gry.
Wiedźmin 3: Dziki Gon zebrał 170 tytułów gry roku (125 od dziennikarzy, 45 od czytelników). Drugi w zestawieniu Fallout 4 zgarnął zaledwie 39 takich wyróżnień (29 od dziennikarzy, 10 od czytelników). Trzeci jest Metal Gear Solid V: The Phantom Pain z 23 wyróżnieniami. Wszystkie przyznały mu media.
Nie myślcie tylko, że tak ogromna przewaga jest normą. Spójrzmy na poprzednie lata:
2014:
1. Dragon Age: Inkwizycja - 134 tytuły gry roku
2. Śródziemie: Cień Mordoru - 49
3. Mario Kart 8 - 28
2013:
1. The Last of Us - 249 tytułów gry roku
2. GTA V - 159
3. BioShock Infinite - 43
2012:
1. The Walking Dead: The Game - 75 tytułów gry roku
2. Podróż - 57
3. Far Cry 3 - 51
Dopiero w 2011 roku znajdziemy tytuł, który w podobnym stylu odstawił konkurentów do trony. Skyrim (226 tytułów gry roku) zdemolował wtedy Portal 2 (58) i Batman: Arkham City (40).
Z ręką na sercu przyznam, że nie spodziewałem się takiej dominacji.
Szczerze mówiąc, po tym jak wydawcy i deweloperzy zaczęli chwalić się dziesiątkami nagród, które ich gry zbierają na długo przed premierą, mocno zobojętniałem na podobne komunikaty. Najlepszy zwiastun, najbardziej wyczekiwana premiera, najlepszy pokaz rozgrywki na targach... Każdy serwis chce czuć się ważny i budować swój opiniotwórczy wizerunek rozdając wyróżnienia na lewo i prawo. A każdy wydawca lubi chwalić się dużymi liczbami wyróżnień w raportach dla inwestorów.
Ale te przedpremierowe znaczą dla mnie niewiele. Te przyznawane po premierze, na chłodno, z pełną świadomością siły konkurentów - to o nie toczy się gra. A jeśli o nie idzie, to na Geralta nie ma mocnego i są na to twarde dowody.
[źródło: GotyPicks]
Maciej Kowalik