Życie jako teatr: przedstaw problem na podstawie gry Portal
Co chcielibyście robić na studiach? Spędzać godziny w bibliotece? Pisać prace roczne? Kserować notatki? A może grać w Portal? Wierzcie lub nie, ale szczęśliwcy studiujący na amerykańskim Wabash College właśnie to będą robić. I być może napiszą kiedyś pracę na taki temat, jak przedstawiony w tytule.
21.08.2010 | aktual.: 06.01.2016 16:24
Portal został jednym z tekstów źródłowych na obowiązkowych zajęciach nazwanych "Niezmienne pytania". Studenci zajmują się na nich istotą człowieczeństwa, podstawowymi zagadnieniami, na jakie ludzkość od zawsze szuka odpowiedzi. Krótko mówiąc, to coś w stylu wstępu do filozofii, socjologii, politologii i nauk pokrewnych.
Założeniem zajęć było to, by wśród tekstów źródłowych znalazły się nie tylko książki, ale także inne dzieła kultury. I tak, na liście, obok "Polityki" Arystotelesa czy "Hamleta" Szekspira znaleźć można Portal. Tak, ten Portal, od Valve.
W jaki sposób można wykorzystać tę grę do nauki o człowieku? Studenci najpierw zobligowani są do zapoznania się z książką Presentation of Self in Everyday Life ("Prezentacja siebie w życiu codziennym") Ervina Goffmana, w szczególności z przedstawioną tam metaforą życia jako teatru. Następnie powinni zagrać w Portal. Jak rozumiem, GlaDOS jest w tym wypadku porównana do reżysera, gracz zaś do aktora. Relacje między nimi, w świetle wiedzy wyniesionej z tekstu Goffmana, mają stanowić przedmiot dyskusji.
Wymarzone zajęcia. Dlaczego na polskich uczelniach takich nie ma? A może są? Dajcie znać, jeśli słyszeliście o podobnych pomysłach.
Michael Abbott, wykładowca na Wabash College i pomysłodawca całego przedsięwzięcia, ma nadzieję, że zajęcia okażą się sukcesem. I ja mam taką nadzieję, bo to po prostu rewelacyjny pomysł. Abbott wspomina też, że myślał również o takich grach, jak Bioshock czy Planescape: Torment, ale Portal wydał mu się najlepszy "na początek". Być może w takim razie w przyszłości na rzeczonej uczelni pojawi się więcej gier na zajęciach.
Pozostaje tylko zazdrościć studentom Wabash College.
[via The Brainy Gamer]
Tomasz Kutera