Żegnamy Xboksa 360. Microsoft kończy produkcję konsoli

Żegnamy Xboksa 360. Microsoft kończy produkcję konsoli

Żegnamy Xboksa 360. Microsoft kończy produkcję konsoli
20.04.2016 18:56, aktualizacja: 22.04.2016 14:56

W nieco ponad 10 lat po swoim rynkowym debiucie Xbox 360 odchodzi na zasłużoną emeryturę. Kto wie, czy druga konsola w historii Microsoftu nie była jednocześnie jego najbardzej udaną.

Kiedy Xbox 360 trafiał do sprzedaży jako pierwsza z platform ówczesnej generacji, rynek elektronicznej rozrywki wyglądał zdecydowanie inaczej niż obecnie. Podłączanie konsoli do internetu było wciąż pewnym novum, patche i DLC do gier wydawały się intrygującą i pozytywną  dla graczy perspektywą, a o cyfrowej dystrybucji w tym segmencie rynku nikt jeszcze nie myślał serio. Wystarczy tu przypomnieć choćby początkowy limit rozmiaru dla gry w Xbox Live Arcade, który wynosił 50 MB.

To jednak właśnie tej usłudze w dużej mierze udało się udowodnić, że na konsolach jest miejsce na mniejsze, sprzedawane wyłącznie przez internet tytuły. Produkcje takie jak Braid, Trials HD czy Shadow Complex wyważyły drzwi do świata zamkniętych platform całemu legionowi niezależnych twórców. Obecnie nikt nie ma wątpliwości, jak ważni są dla poszczególnych konsolowych gigantów kreatywni niezależni twórcy (Sony przecież dużą część kampanii marketingowej PS4 oparło o No Man’s Sky, Microsoft zaś do znudzenia wali nas po głowy Minecraftem, a to tylko najbardziej oczywiste przykłady).

To także Xbox 360 (i wcześniej pierwszy Xbox) uczynił standardem sieciowe granie na konsoli. Jednym z jego największych osiągnięć było do tego spopularyzowanie koncepcji osiągnięć. Sony skopiowało ją trzy lata później, wprowadzając do PS3 Trofea, w międzyczasie własny system tego rodzaju zaczęło oferować Valve w Steamie. Od tego czasu mają je wszyscy, łącznie z bankami, sklepami internetowymi czy stronami dla dorosłych.

Phil Spencer, szef działu Microsoftu odpowiedzialnego za Xboksa, ogłosił na blogu firmy, że z dniem dzisiejszym kończy ona produkcję tej konsoli.

325666082688283250

Jednocześnie Spencer podkreślił, że nie oznacza to zawieszenia wsparcia od strony serwisowej czy software’owej. Użytkownicy Xboksów 360 wciąż mogą korzystać z centrum pomocy technicznej na xbox.com/support, będą również otrzymywać gry w ramach Games with Gold i zniżki w Deals with Gold. Ale sama konsola nie będzie już produkowana.

W tym miejscu pozostaje tylko pogratulować Microsoftowi tych faktycznie udanych lat Xboksa 360. W porównaniu z jego najnowszą konsolą, która jakoś nie możne zdefiniować swojej tożsamości i odnaleźć swojego miejsca na rynku, X360 tym bardziej sprawia wrażenie - w swoich czasach - pod wieloma względami rewolucyjnego.

I gdyby tylko nie ten Kinect…

[Źródło: news.Xbox.com]

Dominik Gąska

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)