Zaczęło się. Oszustwo "na cyberpunka 2077". W ofercie gra, gadżety, a nawet kolekcjonerki

Strona głównaZaczęło się. Oszustwo "na cyberpunka 2077". W ofercie gra, gadżety, a nawet kolekcjonerki
08.10.2020 17:14
bDeEGrpO

Oszuści nie próżnują i dostosowują metody do tu i teraz. A skoro na topie jest "Cyberpunk 2077", to czemu by nie wkręcić ludzi ładnie zrobioną stroną?

bDeEGrph

Oszuści zaczepią nas tam, gdzie akurat przebywamy w sieci. Na przykład na Facebooku. W formie reklamy, która na szczęścia z daleka pachnie scamem - z tym zbyt długim, brzydko sformatowanym tekstem. No i treść daje do zrozumienia, że dawno wyprzedana Edycja Kolekcjonerska "Cyberpunk 2077" jest dostępna. A nie jest.

324614103715035100

Reklama prowadzi na bardzo gustownie urządzoną stronę, która całym designem mocno przypomina oryginalną. Nawet sposób zamawiania z tym podziałem na boczny panel, gdzie wybieramy edycję, trochę się zgadza. Oszuści mamią nas do tego darmową dostawą na cały świat.

324614103715166172

Co dalej? Nie jest to typowy scam, który prosi nas o PIN i hasło albo wciśnie cykliczną subskrypcję. Możemy najzwyklej w świecie zapłacić np. PayPalem lub... przelewem bankowym. Czyli metodą, której nie uprawia praktycznie żaden międzynarodowy sklep i z miejsca kojarzy się z czymś podejrzanym.

bDeEGrpj

Przy płatności PayPalem faktycznie przenosimy się na właściwą stronę i płacimy kasę. Przy przelewie dostajemy po prostu dane. Wszystko oczywiście bez jakichkolwiek standardów, które od dawna wypracowały nawet drobne, internetowe sklepy. Po podaniu maila strona udaje, że was zapamiętała i macie założone konto.

324614103715362780

A co to za miejsce? A to rzekomy adres rzekomego właściciela - wyłączona z użytku kamienica na warszawskiej Pradze z pozabijanymi oknami i drzwiami. Tyle w kwestii "a może jednak do mnie paczka dotrze".

Domyślam się, że na co dzień nie brakuje nam rozsądku, ale w przedpremierowym ferworze ktoś może skusić się na miejsce, które nagle "sprzedaje" niedostępne już kolekcjonerki. Albo grę o wiele taniej niż konkurencji. A takich stronek może wyskoczyć w przeciągu miesiąca sporo. Zatem - czujność przede wszystkim. Tym bardziej że niektóre oszustwa są bardzo, ale to bardzo dobrze zrobione.

bDeEGrpp

Nie będziemy mówili wam, gdzie kupić "Cyberpunka 2077", jeśli zamierzacie to zrobić. Ale różne nazwy polskich sieciówek i e-sklepów z elektroniką dobrze znacie, a oficjalny adres strony gry brzmi www.cyberpunk.net.

bDeEGrqf