Zabrzmi to niedorzecznie, ale Total War: Warhammer II właśnie pobił rekord Tekkena 7

Zabrzmi to niedorzecznie, ale Total War: Warhammer II właśnie pobił rekord Tekkena 7
29.09.2017 12:36
Zabrzmi to niedorzecznie, ale Total War: Warhammer II właśnie pobił rekord Tekkena 7
Bartosz Stodolny
Bartosz Stodolny

Co dwie, zupełnie różne gry, mogą mieć wspólnego?

Tytuł faktycznie brzmi dziwnie, bo niby w czym najnowszy Total War miałby przebijać bijatykę Namco? To znaczy wiadomo, że postacie Tekkena razem wzięte szybko zostałyby zmiecione z powierzchni ziemi przez Mazdamundiego i jego jaszczurzą armię, ale na poziomie czysto produktowym ciężko doszukiwać się czegokolwiek.

326791411095853098

Jest jednak pewien wspólny mianownik – Denuvo. Oprogramowanie zabezpieczające właściwy DRM przed nieautoryzowanymi zmianami napsuło krwi piratom, ale wszystko wskazuje na to, że złote czasy bezpowrotnie minęły. Na początku września złamano Sonic Manię – po zaledwie ośmiu dniach od premiery. Jeszcze szybciej, po pięciu dniach, złamano Resident Evil 7 i Rime, którego twórcy i tak nie liczyli na cuda. Rekordzistą natomiast był Tekken 7, gdzie Denuvo i DRM poddały się po czterech dniach.

Wczoraj miała miejsce oficjalna premiera Total War: Warhammer II. Również wczoraj, zaledwie parę godzin po tej premierze, możliwe było pobranie pirackiej, działającej wersji. Za cracka odpowiada grupa SteamPunks, która w czerwcu zaprezentowała keygena dla – również korzystającego z Denuvo – Dishonored 2. A ja tylko przypomnę, że 1,5 roku temu piraci z grupy 3DM wieszczyli koniec ery „darmowych” gier. Dziś nie trzeba czekać nawet doby, by je uzyskać.

326791411096049706

Ciekawe, jak skończy się to dla Denuvo. Wcześniej nawet tych parę dni spokoju zapewniało sprzedaż usprawiedliwiającą cenę zabezpieczenia, która według plotek wynosi 100 tysięcy euro dla dużych wydawców i 10 tysięcy dla studiów niezależnych. Teraz stosowanie Denuvo nie ma większego sensu, choć z drugiej strony Sega, która przecież jest wydawcą Total Wara, nie zamierza go usuwać z nadchodzącego Sonic Forces.

Bartosz Stodolny

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)