Z oferty GOG-a oraz Steama zniknęło Star Control Origins

Z oferty GOG‑a oraz Steama zniknęło Star Control Origins

Z oferty GOG-a oraz Steama zniknęło Star Control Origins
Krzysztof Kempski
04.01.2019 16:16

Wszystko jest skutkiem przepychanki o prawa autorskie.

Kojarzycie Star Control Origins? Ten wydany rok temu kosmiczny sandbox łączący elementy RPG i gry strategicznej ukazał się na rynku w zeszłym roku. Projekt sentymentalny, bo nawiązujący do klasyka jeszcze z czasów DOSa. Gra zebrała bardzo przyzwoite oceny i znalazła swoją niszę. Teraz jednak zniknęła zarówno ze Steama, jak i GOG-a. Poszło o prawa autorskie, a za wszystkim stoją twórcy oryginału.

Paul Reiche i Fred Ford, autorzy oryginalnej serii, stwierdzili, że autorzy nowej edycji naruszyli ich prawa autorskie. W związku z tym developerzy powołali się na ustawę o ochronie praw autorskich, a po wpłynięciu zgłoszenia oba sklepy (Steam oraz GOG) wycofały grę z dystrybucji. Całkiem prawdopodobne, że twórcy Origins swoich praw dochodzić będą na drodze sądowej.

Obraz

Dość niejasna jest, kto właściwie posiada prawa do marki. Stojące za nową odsłoną studio Stardock kupiło prawa do gry kilka lat temu, ale zdaniem oryginalnych twórców, firma i tak nie ma pełnych praw do dysponowania marką. To zresztą nie pierwszy etap przepychanek.

Reakcja Paula i Freda na Star Control Origins może być też interpretowana jako rewanż za podobny wybryk ze strony studia. Wcześniej firma zgłosiła z kolei naruszenie praw autorskich w przypadku Ghost of the Precursors. Gry będącej w zamyśle duchowym następcą Star Control, tworzonej właśnie przez twórców oryginalnego Star Control. Ciekawe, czy na sali sądowej padną ciekawsze argumenty, niż "Panie sędzio, oni zaczęli".

Krzysztof Kempski

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)