Xbox Series X i dysk SSD. Wiemy, ile miejsca zostanie realnie na gry

Strona głównaXbox Series X i dysk SSD. Wiemy, ile miejsca zostanie realnie na gry
29.09.2020 17:30
bDeECjGu

Xbox Series X posiada dysk SSD o pojemności 1 TB. Jednak nie wykorzystamy całej przestrzeni na gry. Redakcja IGN podała, ile dokładnie miejsca zostanie do użytku na dysku oraz karcie rozszerzeń SSD.

bDeECjFN

Niektóre redakcje miały już możliwość przetestowania Xbox Series X. Dzięki amerykańskiemu IGN wiemy, ile zajmuje system, a ile przestrzeni pozostaje na instalację gier.

Dysk SSD w Xbox Series X zapewni nam 802 GB miejsca na gry, co daje 198 GB zarezerwowanego na potrzeby systemowe. Część z nich to przestrzeń wymagana przez system, a pozostałe gigabajty prawdopodobnie idą na poczet funkcji Quick Resume, czyli szybkiego wznawiania kilku gier jednocześnie.

Jeśli natomiast sięgniemy po karty rozszerzeń SSD produkowane w tym momencie wyłącznie przez Seagate (cena 1059 zł) – z 1 TB zostanie nam 920 GB.

bDeECjFP

Nie jest to dziwne, że nie cała zadeklarowana przestrzeń jest dostępna dla graczy. Tak było zawsze, odkąd konsole doczekały się dysków twardych jako standardu. Dla przykładu – podstawowy model Xbox One z 2013 r. z 500 GB dyskiem pozostawiał graczom ok. 360 GB, natomiast Xbox One X z 2017 r. z 1 TB dyskiem – 781 GB.

324818153517823964

Interesujące w kontekście realnej przestrzeni na gry jest to, ile właściwego miejsca pozostanie dla Xbox Series S, który jest wyposażony w 512 GB dysk SSD. Zapewne niewiele, chociaż gry na niego mają zajmować ok. 30 proc. mniej miejsca.

Z kolei w przypadku Sony i PlayStation 5 japońska korporacja deklarowała pojemność 825 GB SSD, ale nie wiemy, czy jest to przestrzeń właściwa, czy może będzie ona pomniejszona o miejsce zajmowane przez system operacyjny. Powinniśmy się jednak o tym dowiedzieć w najbliższym czasie.

bDeECjGL