Wyniki sprzedaży gier i konsol w Europie - Nintendo wciąż dominuje, PS3 radzi sobie coraz lepiej
Okazuje się, że najnowszy raport finansowy Nintendo to nie tylko cenne źródło informacji o kondycji samego giganta z Kioto. Japońska firma zleciła także niezależnych firmom przeprowadzenie badań dotyczących sprzedaży gier oraz konsol. I to na naszym kontynencie.
28.10.2011 | aktual.: 06.01.2016 11:51
Rzadko kiedy otrzymujemy dane z europejskiego rynku gier wideo. Jeszcze rzadziej: tak precyzyjne i klarowne dane. Dlatego też warto się im przyjrzeć.
Zacznijmy od sprzętu. Wykresy, jakimi podzieliło się z nami Nintendo, pozwalają prześledzić sprzedaż poszczególnych konsol, tak stacjonarnych, jak i przenośnych, z bieżącego oraz poprzedniego roku w kolejnych tygodniach. Jeśli chodzi o te pierwsze, w tym roku, jak na razie, na czele jest PlayStation 3 z wynikiem bliskim 3 mln sztuk. Xbox 360 oraz Wii znajdują się obok siebie na poziomie około 2 mln egzemplarzy. W 2010 r. na Starym Kontynencie zwyciężyła platforma Nintendo (prawie 5,5 mln sztuk), PS3 było drugie (circa 4,7 mln), a Xbox 360 zamknął stawkę z rezultatem ok. 3,8 mln sztuk. W skrócie: PlayStation 3 korzysta ze znacznie słabszej formy Wii, a konsola Microsoftu dalej radzi sobie na europejskiej ziemi przeciętnie.
W przypadku konsol przenośnych, dominacja ojców Mario jest niepodważalna. Do końca września br. w Europie rozeszły się łącznie prawie 4 miliony DS-ów i 3DS-ów, podczas gdy PSP znalazło około 1,5 mln nabywców. W ubiegłym roku Sony przegrało jeszcze wyraźniej. Dual Screen sprzedał się w liczbie ponad 6,5 mln sztuk, PSP dobiło zaś jedynie do pułapu dwóch milionów. Nie zapominajmy jednak, że wielkimi krokami zbliża się premiera PlayStation Vita, która powinna pomóc Sony w nawiązaniu walki z Nintendo.
Jak przedstawia się na naszym kontynencie sprzedaż gier? Na tym polu hegemonia Nintendo widoczna jest najsilniej. Pierwsze miejsce w zestawieniu 20 najlepiej sprzedających się tytułów zajmuje wprawdzie FIFA 12 w wersji na PS3, ale już kolejne 6 miejsc to produkcje na konsole Nintendo. Sumarycznie gry na Wii i DS-a zajęły dokładnie połowę listy.
[via Nintendo]