Wyniki NPD za grudzień

Wyniki NPD za grudzień16.01.2009 15:11
Wyniki NPD za grudzień
marcindmjqtx

Patrząc na grudniowe wyniki sprzedaży NPD w USA nie pozostaje nam nic innego jak się cieszyć, że pomimo kryzysu branża gier zaliczyła najlepszy miesiąc w historii. Porównując z ostatnim miesiącem zeszłego roku mamy wzrost o 9 procent, a zyski wyniosły ponad 5 miliardów dolarów. Po informacje kto zarobił najwięcej, na czym i jak to skomentowała wielka trójka zapraszam do rozwinięcia.

Jeśli chodzi o sprzęt to mamy pewne zaskoczenie - tym razem na miejscu pierwszym zabrakło Nintendo Wii. Nie martwcie się jednak fani Nintendo, bo koronę odebrała mu konsolka przenośna tego samego producenta, czyli DS. Wynik 3 milionów sztuk sprzedanych w jednym miesiącu jest również nowym rekordem sprzedaży. Z tego też powodu Nintendo raczej nie ma powodów do narzekań, a ich jedyny komentarz to lista pobitych rekordów przez obie konsole. Firma sprzedała w roku 2008 ponad 20 milionów konsol w Stanach Zjednoczonych, z czego 10.17 milionów to były Wii. Pobiła tym samym rekord ustanowiony przez DSa w 2007 roku. Dalej podano jeszcze, że Wii osiągnęło sprzedaż 55% wszystkich "konsol nowej generacji" w 2008 roku. Na koniec dorzucono informacje o sprzedaży gier, która wyniosła 132 miliony na oba sprzęty Nintendo (wliczając deweloperów zewnętrznych). Mają się czym chwalić oj mają.

Następny w kolejce był Microsoft, który zajął trzecie miejsce podium z 1, 44 milionem konsol sprzedanych Amerykanom. Firma widać była zadowolona z osiągniętego wyniku bo nazwała grudzień "największym miesiącem w historii Xboxa 360". Co prawda podobnie mówiła o listopadzie, ale widząc, że drugi miesiąc z rzędu udało im się w zasadzie utrzymać sprzedaż dwukrotnie większą niż PS3 to mają się z czego cieszyć. Wspomniano również o 38 procentowym wzroście sprzedaży względem miesiąca poprzedniego, ale najważniejszy jak zwykle stał się fakt, że 360 "wygenerowała więcej rzeczywistych dolarów w sprzedaży dla deweloperów zewnętrznych niż PS3 i Wii razem wzięte".

Ostatnie miejsca w stawce zapewniło sobie jak zwykle Sony. PSP wyprzedziło PS3 (726 tysięcy) i sprzedało się całkiem nieźle, bo w ponad milionie egzemplarzy. Na pewno pomógł w tym nowszy model i niższa cena, więc zawsze jest to tańszy prezent na święta niż wciąż zbyt drogie PS3. Na samym końcu PS2, które mimo wszystko osiągnęło sprzedaż 400 tysięcy egzemplarzy. Sony swój komentarz jak zwykle oparło o "utrzymanie odpowiedniego tempa sprzedaży". Zwrócono również uwagę, że sama sprzedaż PS3 wzrosła o 40% do 3.6 miliona konsol, przy jednoczesnym wzroście sprzedaży gier o 115%. Najbardziej cieszono się jednak z sukcesów PSP, którego sprzedaż skoczyła aż o 143% względem zeszłego miesiąca. Podano również inne procenty, ale naprawdę nie chcę Was zanudzać, więc powiem tylko, że ostatecznie podliczono całą rodzinę PlayStation. 2.15 miliona zsumowanych konsol dało według nich drugie miejsce, choć oczywiście należy pamiętać, że Microsoft nie ma żadnych innych reprezentantów poza Xboxem 360.

Jeśli zaś chodzi o gry to tutaj nie ma żadnych zaskoczeń. Mamy chorą sprzedaż gier na Wii i bardzo dobrą sprzedaż gier na Xboxa 360. Reszta konsol praktycznie nie ma reprezentantów w pierwszej 10 albo są to mało znaczące wyniki względem reszty. Co ciekawe nawet Animal Crossing załapał się do najlepszej dziesiątki sprzedaży w co raczej wątpiłem. Z dużych wydawców najbardziej zadowolone (poza Nintendo) jest na pewno Activision. Bardzo wysoka sprzedaż Call of Duty: World At War (PS3 i 360) oraz dobra Guitar Hero: World Tour na Wii na pewno cieszą firmę.

Jeśli zaś chodzi o sprzedaż z całego roku to tutaj również trudno o większe lub mniejsze zaskoczenia. Pierwsze 4 miejsca należą do Nintendo i Wii, a potem 4 gry na Xboxa 360 i po jednej na DSa i PS3. W zasadzie nie bardzo jest tu co komentować, ponieważ poza Wii znalazły się w zestawieniu najbardziej reklamowane i najbardziej popularne marki w Stanach Zjednoczonych. Mamy zatem GTA IV, Gears of War 2, piątą część Call of Duty i jednego reprezentanta futbolu amerykańskiego. Ktoś jest zaskoczony? Raczej nie, choć nadal czekam, aż ktoś mi wytłumaczy fenomen Wii.

Beniamin Durski

326963738991749399
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)