Wygląda na to, że Sony pracuje już nad PlayStation 5

Sercem konsoli miałby się stać procesor AMD Ryzen.

Wygląda na to, że Sony pracuje już nad PlayStation 5

23.05.2018 08:30

Jak donosi Richard Leadbetter z Digital Foundry, są poważne poszlaki, wskazujące na to, że Sony planuje wykorzystanie procesora AMD Ryzen w swojej następnej konsoli. Wskazuje na to zaangażowanie jednego z inżynierów firmy w prace, związane z nową technologią AMD.

Dowody jako pierwsze pojawiły się na przeznaczonej dla specjalistów Linuksa witrynie Phoronix. Jej redaktor zauważył, że w ciągu ostatnich kilku tygodni na GitHubie (serwisie, wykorzystywanym m.in. przez programistów Linuxa) umieszczono nowy kod związany z kompilatorem LLVM (używanym m.in. do tworzenia oprogramowania na PlayStation 4). Jego autorem okazał się jeden z doświadczonych programistów, pracujących dla Sony - Simon Pilgrim.

Obraz

Jego kod związany jest bezpośrednio z optymalizacją kompilatora pod kątem procesorów AMD Ryzen. Sęk w tym, że ani PlayStation 4 ani żaden inny produkt Sony nie korzysta w tej chwili z układów tej serii. Jaki więc interes miałby w tworzeniu takich optymalizacji inżynier japońskiej firmy?

Najbardziej prawdopodobna odpowiedź to: Sony szykuje się do wykorzystania Ryzena w PlayStation 5. Byłby to wybór o tyle oczywisty, że i PlayStation 4 wykorzystuje aktualnie układy AMD, podobnie zresztą jak Xbox One. Pozostanie przy architekturze tej firmy z pewnością ułatwiłoby zadbanie o wsteczną kompatybilność konsoli - coś, co jest dużym problemem w tej generacji (również dla Microsoftu, który jednak sukcesywnie rozwiązuje go software’ową emulacją).

A czemu Sony miałoby myśleć o wykorzystaniu w PS5 aktualnej, pierwszej generacji procesorów Ryzen? Czy nie bardziej prawdopodobne byłoby wykorzystanie drugiej, która ma mieć premierę właśnie ok. 2019-2020 roku, kiedy to nowa konsola mogłaby pojawić się na rynku?

Leadbetter tłumaczy, że taka decyzja wcale nie byłaby dziwna - nowe wersje technologii będą już wtedy zapewne dostępne, ale nie w znacznie bardziej ekonomicznej wersji APU (Accelerated Processing Unit). Tym określeniem AMD oznacza chipy łączące w jednej architekturze procesor główny i graficzny.

Obraz

Wszystko to układa się w dość przekonującą wersję wydarzeń, choć oczywiście nie całkowicie pewną. Programista, będący w centrum całego tego zamieszania, pracuje w dziale Sony nazwanym Advanced Technology Group (grupa zaawansowanych technologii). Źródła Digital Foundry, zaznajomione z procesem badań i rozwoju PlayStation zaznaczają, że ta komórka firmy nie zawsze zajmuje się projektami bezpośrednio związanymi z jej sprzętowymi planami i może mieć na celu np. opracowanie jakichś ułatwień dla twórców gier.

Sony, poproszone przez Leadbettera o komentarz, odpowiedziało tradycyjnie, że nie odnosi się do plotek i spekulacji. Jednak o tym, że Ryzen wydaje się być idealnym wyborem dla przyszłych konsol ten technologiczny specjalista pisał już jakiś czas temu. Nawet jeżeli okaże się, że ostatecznie PlayStation 5 skorzysta z innego rozwiązania, to wszystko wskazuje na to, że przynajmniej na razie Sony zdaje się mieć na ten temat takie samo zdanie.

Dominik Gąska

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.