Wszyscy kochają Polski GameDev

Z roku na rok polskie gry są coraz lepsze i cieszą się większą popularnością. Pozytywną sensacją ostatnich dni (godzin) jest facebookowy profil Polski GameDev poświęcony promowaniu produkcji rodzimych twórców. Zadaliśmy kilka pytań jego założycielowi.

Wszyscy kochają Polski GameDev
marcindmjqtx

Rzeczony profil znajdziecie tutaj. Jeśli korzystacie z Facebooka i lubicie być na bieżąco z tego typu informacjami, to wiecie, co możecie dzisiaj "polubić". Pozwoliłem sobie podesłać założycielom "Polskiego GameDevu" kilka pytań i proszę bardzo, oto odpowiedzi.

Przede wszystkim: kim jesteście? Polskimi twórcami gier, czy osobami tylko przyglądającymi się branży?

Autor jest de facto na razie jeden, jestem właścicielem małego studia gamedev, ale całość powstaje przy wsparciu, akceptacji czy wręcz satysfakcji całej branży - stąd m.in. liczby zatrudnionych [które są publikowane na profilu - przyp.kmh]

Skąd w ogóle pomysł na prowadzenie fanpejdża?

Pomysł narodził się z chwilą startu Greenlight'a, kiedy na zamkniętym forum polskich twórców zaczęliśmy dyskutować o polskich projektach, którym by się przydało wsparcie. Wiem, że w dzisiejszych czasach "exposure is everything", więc chcę dołożyć swoją cegiełkę do wspierania polskich twórców.

Od wczoraj Twoją stronę polubiło ponad 400 osób. Zaskoczyła Cię ta liczba, czy spodziewaliście się więcej?

Co do liczby, jest całkiem przyjemna i szybko rośnie, ale żeby prowadzenie tego profilu było z korzyścią dla małych firm, to musi być tutaj nas sporo więcej.

Do kogo tak naprawdę jest skierowany Polski GameDev?

Profil jest stworzony przede wszystkim dla tych którzy chcą być na bieżąco z polskim rynkiem, będę skupiał się raczej na informacji o drobnych rzeczach, zakładając, że (przykładowo) newsa o Wiedźminie 3 napiszą wszyscy. Nie ma też miejsca gdzie promowane byłyby polskie trailery do małych gier, a stoją one często na świetnym poziomie. Ogólnie ma być to miejsce, gdzie i duży i mały polski dev może liczyć na wsparcie.

Jakie są Twoje najbliższe plany związane z profilem?

W planach na najbliższe dni to prezentacja rankingów polskich gier na metacritics i publikacja na bieżąco informacji. Nie gwarantuję, że codziennie będzie ogromna ilość newsów, mimo wszystko jestem od robienia gier, a nie pisania o nich

:)

Ile osób Twoim zdaniem żyje w Polsce z robienia gier?

Co do ilości osób w Polsce pracujących w GD, to szacowałbym tą liczbę na okolice 1000-1200 osób. I myślę, że jestem bardzo blisko prawdy, chociaż to oczywiście niepoliczalne. Czy są jakieś inne sieciowe "centra" poświęcone stricte polskim twórcom gier?

Zdecydowana większość polskich gamedevów przebywa na zamkniętym forum, gdzie powstają ciekawe inicjatywy, które też tutaj będziemy się starać publikować, ot taki "głos polskiego gamedevu w twoim domu".

Czy twórcy z różnych firm pomagają sobie?

Twórcy jak najbardziej sobie pomagają i zarówno dla mnie jak i dla wielu innych twórców to ogromna pomoc. Nawet ci największej z naszej branży tworzą istne epopeje opisujące nawet małe polskie produkcje, zalety/wady oraz sugestie, co poprawić. Myślę, że kiedy powstawało forum to nikt nie sądził, że tak bardzo tam się rozwinie wspólne kombinowanie nad tym, jak dana gra ma być lepsza. Czy jest jakaś wyraźna granica pomiędzy ludźmi pracującymi w tych trzech-czterech dużych firmach, a tych z mniejszych?

Absolutnie też nie ma rozróżnienia na tych, którzy są z dużych firm, a którzy z małych, nie wyczułem nigdy, żeby ktoś się czuł lepszy, bo jest z wielkiej czwórki, szczególnie, że te małe studia często powstają na wskutek akcji weteranów polskiego GD, a dodatkowo często sprzedażą biją tych większych na głowę.

Konrad Hildebrand

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.