Wpływ dotyku na decyzje

Badanie opublikowane w zeszłym miesiącu w "Science" pokazało, jak dotyk może wpływać na podejmowane decyzje.

marcindmjqtx

08.07.2010 | aktual.: 07.01.2016 13:01

Badane osoby, które otrzymały zadanie zakupu samochodu targowały się bardziej, kiedy siedziały na twardym krześle a nie w wygodnym fotelu (dzięki czemu kupowały samochód średnio o 350 dolarów taniej). Natomiast osoby poproszone o przesłuchanie kandydata do pracy uważały tego kandydata za bardziej poważną osobę, kiedy trzymały one podczas rozmowy ciężki notatnik w ręku. Jeżeli podczas rozmowy badana osoba dotykała bloku drewna, uznawała kandydata do pracy za bardziej rygorystycznego niż w sytuacji, kiedy dotykała ręką kocyka. W innej sytuacji eksperymentalnej przechodnie proszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej fundowania rządowych programów pomocy społecznej częściej popierały zwiększenie wydatków kiedy trzymały w ręce ciężkie notatniki - problemy zdawały im się wtedy bardziej znaczące.

Wpływ dotyku na podejmowanie decyzji jest znany już od dłuższego czasu. We wcześniejszych badaniach ustalono na przykład, że dzieci lepiej wykonują zadania matematyczne jeżeli podczas myślenia mogą gestykulować, aktorzy lepiej przypominają sobie swoje kwestie w ruchu, a ludzie trzymający w ręku kubek z ciepłą kawą są hojniejsi od osób trzymających zimny napój.

Należy jednak zauważyć, że te połączenia pomiędzy wrażeniami fizycznymi a procesami umysłowymi działają najsilniej, kiedy podejmuje się szybkie decyzje i nie przykłada do nich dużego znaczenia. W momencie, kiedy człowiek koncentruje się na danym problemie, wpływ dotyku spada.

[via Wired]

Leszek Karlik

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.