Wii U wylądowało - co świat sądzi o nowej konsoli Nintendo?
Premiery nowej stacjonarnej konsoli to nie jest coś, co zdarza się co miesiąc. Ostatnią było Wii, wypuszczone na świat równe sześć lat temu. Na co powinniśmy się nastawić przy jego następcy?
Amerykanie kupują Wii U od wczoraj, w Europie i Polsce pojawi się dopiero 30 listopada. Przeglądając recenzje w zagranicznych serwisach, które miały ponad tydzień czasu na przetestowanie konsoli, można wysnuć jeden podstawowy wniosek: "jest dobrze, ale może być lepiej".
Co się w Wii U podoba? To konsola współczesna
Stephen Totilo z Kotaku twierdzi, że Wii U idealnie pasuje do współczesnych czasów, w których żyjemy.
[To konsola] dla czasów, w których cztery osoby idą na obiad, teoretycznie razem, ale jednocześnie będąc w swoich własnych światów dzięki telefonom komórkowym, które ciągle sprawdzają. Wii U ma być konsolą dla ludzi, którzy lubią spędzać ze sobą czas, ale niekoniecznie lubą robić wtedy te same rzeczy. Dzięki różnym ekranom, dwie osoby grają w te same gry na różne sposoby.
Kontroler ma potencjał Choć nie ma na razie zbyt wielu gier, które wykorzystywałyby w pełni potencjał nowego kontrolera i twórcy, jak i sami gracze, dopiero się go uczą, to w tekstach można wyczuć fascynację. Zarówno tym, co można osiągnąć, jak i faktem, że zamiast grać na konsoli przed telewizorem, można wyjść do drugiego pokoju i patrzeć się na ekran tabletopada. Jose Otero z 1up pisze:
GamePad sam w sobie pokazuje imponujący zasięg. W biurze, mogłem oddalić się na kilka biurek, z bardzo małym wizualnym opóźnieniem. Oczywiście im więcej ścian pomiędzy Tobą, a konsolą, tym sytuacja robi się gorsza. Jednakże, streamowanie rozgrywki na pada wygląda znakomicie. Wizualia nie zaskakują bogactwem szczegółów ze względu na rozdzielczość ekranu, ale wyglądają dobrze z różnych kątów widzenia. Społeczność Miiverse może ucywilizować graczy
Miiverse to połączenie Twittera z Facebookiem, które pozwala dzielić się ze znajomymi krótkimi informacjami na temat gier, w które aktualnie gramy. Oprócz tego, łączy użytkowników w społeczności poświęcone konkretnym tytułom. Andrew Yoon z Shacknews pisze:
Możliwość tak łatwego zaangażowania się w społeczność bezpośrednio ze swojej konsoli jest niezwykła, i sprawia, że konkurencyjne sieci wydają się być zaściankowe. Miiverse pokazuje ogromny potencjał, zwłaszcza jeśli zostanie mocniej zintegrowany z późniejszymi tytułami na Wii U. Na dodatek, jeśli masz poniżej 18 lat, założenie konta w Miiverse kosztuje 0.5 dolara!
Nintendo wyciąga rękę w stronę niezależnych twórców
Wraz z nowym eShopem, Nintendo zmieniło swoją politykę dotyczącą rozliczeń z twórcami wydającymi gry w cyfrowej dystrybucji. Konkretnie, to twórcy decydują, za ile sprzedają swoją grę i nie są zmuszani do mieszczenia się w sklepowych widełkach. I to nie wszystko. Mikael Haveri, odpowiedzialny w studiu FrozenByte (twórcy m.in. Trine) za marketing, powiedział:
Mówiąc w skrócie, powiedzieli nam, że nie ma żadnych płatności za każdy patch (które były całkiem wysokie na większości platform) i że możemy aktualizować swoje gry praktycznie tak często, jak chcemy. Dla niezależnych twórców to ogromna sprawa. Co się w Wii U nie podoba: Interfejs nie jest zbyt intuicyjny
Ben Kuchera z PA Report narzeka:
Konsola ma wiele różnych dziwactw. Wyjąłem dysk z ZombiU, włożyłem płytę z Super Mario i system się zatrzymał i poprosił o włożenie poprawnego dysku do środka. Zapomniałem, że możesz zmieniać płyty tylko z głównego menu. Wyłączyłem konsole przy pomocy GamePada, ale nie mogłem jej z powrotem włączyć, dopóki nie podszedłem do niej i nie nacisnąłem głównego przycisku zasilania, aby wszystko z powrotem zsynchronizować. Jego zdaniem oprogramowanie konsoli sprawia wrażenie wypuszczonego naprędce i niedokończonego.
Nintendo powtarza błędy (?) konkurencji Jeśli chodzi o przestrzeń dyskową, Wii U wypuszczono w dwóch wersjach: 8 GB i 32 GB. Problem w tym, że oprogramowanie systemowe zajmuje... 4 GB. Jeremy Parish z 1up się dziwi:
Moja startowa PlayStation 3 miała niemalże dwa razy większy dysk twardy [od wersji z 32 GB] i ściąganie oprogramowania wymaga bolesnego żonglowania i kasowania za każdym razem, gdy chcę coś kupić. Pamięć jest w dzisiejszych czasach tak tania, że zdumiewające jest, że Nintendo postanowiło oszczędzić na tak podstawowej funkcji i wskazuje, jak daleko w tyle są w swoim podejściu do cyfrowej dystrybucji. Gry z pierwszego Wii nie są kompatybilne z nowym kontrolerem Oczywiście, trudno wymagać, aby w grach sprzed sześciu lat nagle pojawiła się możliwość wykorzystania nowego kontrolera, ale w przypadku emulowania starych gier, tabletopad można po prostu wyłączyć, bo nie działa. Bryan Vore z GameInformera:
[Kontroler] nawet się wyłącza gdy wchodzimy do starego menu Wii. To zrozumiałe, bo GamePad byłby dziwnym substytutem dla Wiimota, ale to strasznie słabe, gdy nie możesz grać gier z Virtual Console czy WiiWare na małym ekranie GamePada. Na pocieszenie można napisać tylko, że Nintendo ma pracować nad rozwiązaniem tego problemu. A kontrolery, a także kable i sensor, z pierwszego Wii działają z bez zastrzeżeń.
Nie wiadomo, co z dużymi producentami Redakcja Polygonu obawia się, że jedno ZombiU wiosny nie czyni i najwięksi producenci gier mogą szybko zapomnieć o WiiU, tak jak to miało miejsce z Wii i 3DS-em.
Nintendo ma więcej do udowodnienia w tej kwestii [relacji z producentami third-party] niż pozostali właściciele platform i nie jesteśmy zbyt pewni, czy możemy się spodziewać tytułów third-party wydawanych regularnie na Wii U. Jesteśmy jeszcze bardziej sceptyczni jeśli chodzi o to, czy te produkcje będą w stanie dobrze wykorzystać unikalne właściwości Wii U. Baterie w kontrolerze starczają na kilka godzin Wielu recenzentów to podkreślało, m.in. Jim Sterling z Destructoida: baterie w kontrolerze starczają na dosłownie kilka godzin (3-5). Można zawsze podłączyć tabletopad kablem, ale wtedy nagle przestaje być taki mobilny, jaki miał być w założeniach.
----
Tyle prasa, zwykli użytkownicy pobiegli do sklepów i wkrótce dowiemy się, zwłaszcza po amerykańskim święcie zakupów jakim jest Czarny Piątek, czy konsola będzie miała dobry start.
A jeszcze później, ile z obietnic i zapowiedzi uda się Nintendo zrealizować.
Opinie zebrał Konrad Hildebrand