Wielozadaniowe gry wideo wspomagają pracę mózgu

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodniły, że korzystanie z odpowiedniej gry wideo może znacząco wpłynąć na pracę mózgu i zdolności poznawcze. Co istotne, nietypowy trening przeprowadzony z użyciem prostego oprogramowania jest korzystny dla seniorów nawet powyżej 80. roku życia.

Jakub Zagalski

Jak podaje Polygon, naukowcy wykorzystali prostą grę, tudzież narzędzie badawcze NeuroRacer (powyżej) oraz elektroencefalograf, rejestrujący sygnały fal mózgowych uczestnika eksperymentu. Każdy osobnik biorący udział w badaniu musiał wykonywać dwie podstawowe czynności. Przede wszystkim prowadzić jadący po wirtualnej drodze samochód, a także reagować na odpowiednie symbole wyświetlane na ekranie i ignorować pozostałe.

Po przeprowadzeniu serii badań zauważono, że osoby pomiędzy 60 a 80 rokiem życia są w stanie osiągnąć lepszy wynik niż młodsi gracze, którzy nie mieli wcześniej styczności z tą grą. Ponadto taka forma wielozadaniowej aktywności wpłynęła pozytywnie na zdolności poznawcze poza wirtualnym światem. Korzystne efekty, wynikające z kontaktu z grą utrzymywały się nawet przez pół roku po zakończeniu badań.

Pomimo osiągnięcia pozytywnych efektów przez autorów badania, sfera związana z trenowaniem mózgu jest w dalszym ciągu wielką niewiadomą. Daphne Bavelier, szefowa grupy naukowców podkreśliła, że pole prowadzonych przez nich badań jest czymś nowym, zaś sam trening mózgu może skutkować długotrwałymi, negatywnymi efektami ubocznymi. Naukowcy mają więc jeszcze dużo do zrobienia.Goodgame Empire - udowodnij, że jesteś prawdziwym strategiem

Źródło artykułu:WP Gry

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.